Odpowiedzialność rzeczowa i osobista a ustanowienie hipoteki
Pytanie:
"Jak kształtuje się odpowiedzialność dłużnika rzeczowego i dłużnika osobistego w przypadku zawarcia umowy kredytu i zabezpieczeniu go hipoteką, przez właściciela nieruchomości obciążonej? "
Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność rzeczowa i osobista a ustanowienie hipoteki
Przykładowo, początkowo, po zawarciu umowy kredytu, kredytobiorca jest zarówno dłużnikiem osobistym, jak i rzeczowym (hipotecznym) Banku. Z chwilą jednak przeniesienia własności nieruchomości na inną osobę, kredytobiorca pozostaje dłużnikiem osobistym Banku, a dłużnikiem rzeczowym zostaje nabywca tego użytkowania. W tym momencie, kredytobiorca nadal ponosi odpowiedzialność względem Banku całym swoim majątkiem (zmniejszonym o własność nieruchomości), nabywca nieruchomości ponosi zaś odpowiedzialność względem Banku jedynie z własności nieruchomości (tzn. Bank może szukać zaspokojenia wyłącznie z tej nieruchomości, a już nie z innych przedmiotów majątkowych należących do tej osoby). Przy czym wierzyciel hipoteczny (Bank) może szukać zaspokojenia nieruchomości tylko w takim zakresie, w jakim jego wierzytelność była zabezpieczona hipoteką. To w tym przypadku znalazłoby zapewne zastosowanie cytowane w pytaniu orzeczenie Sądu Najwyższego (gdzie SN na podstawie analizy przepisów prawnych, stwierdził, iż hipoteka umowna zwykła nie zabezpiecza roszczeń wierzyciela odsetek za opóźnienie, jeżeli ich wysokość została określona wg stawek zmiennych), co oznaczałoby, iż Bank nie mógłby szukać zaspokojenia swoich roszczeń o odsetki za opóźnienie ustalonych wg zmiennej stawki, z nieruchomości. Orzeczenie SN miałoby zatem znaczenie dla dłużnika rzeczowego, tj. nabywcy nieruchomości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?