Odpowiedzialność solidarna za czynsz

Pytanie:

"Dnia 22.02.2002 r. Sąd Rejonowy wydał wyrok, na który nadał klauzulę wykonalności przeciwko 3 dłużnikom solidarnym (pozwanym) i zasądził na rzecz powoda kwotę 5 tys. zł. Powód pozwał 3 dłużników (pozwanych) tj. matkę z synem oraz jego ojczyma z powodu nie płacenia czynszu w wynajmowanej prywatnej kamienicy przy czym umowa została zawarta i podpisana między powodem a 1 z 3 pozwanych wymienionych na tytule. W umowie powód wprowadził zastrzeżenie ze będzie stosował do niej przepisy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Umowę podpisał powód i pozwana (matka jednego z 3 pozwanych). Przeciwko synowi Komornik wszczął egzekucję i zajął wynagrodzenie za pracę, mimo że nie podpisywał on umowy z powodem. Jakim środkiem prawnym (proszę o podanie artykułu) może bronić się syn (pozwany) najemcy lokalu, w którym był zameldowany przed wyegzekwowaniem kwoty przez powoda, jeśli nie złożył on sprzeciwu przed wydaniem wyroku w dniu 22.02.2002 r., nie skorzystał z zażalenia na nadanie klauzuli wykonalności w ustawowym terminie?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność solidarna za czynsz

Zgodnie 688[1] kodeksu cywilnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność osób wspólnie zamieszkujących z najemcą ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania. Przepis został dodany 10 lipca 2001 r. W przypadku solidarnej odpowiedzialności za dług wierzyciel może żądać zapłaty w całości lub w części od jednego z dłużników solidarnych, od niektórych lub od wszystkich.

Jak wynika z opisu sytuacji właściciel kamienicy (wynajmujący) skorzystał już w pozwie z możliwości jednoczesnego kierowania roszczeń do wszystkich współdłużników. Jak się domyślamy pełnoletni syn nie kwestionował lub nie zdołał udowodnić, iż zamieszkiwał stale z najemcą, nie wniósł też apelacji od wyroku.

Wyrok jest prawomocny i, jako że został zaopatrzony w klauzulę wykonalności, podlega wykonaniu. Wobec tego jedyną możliwością, jako pozostała pozwanemu synowi najemcy jest wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego, którego podstawą jest art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z tym przepisem dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:

  • przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;

  • po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie;

Zastosowanie podstawy przewidzianej w punkcie pierwszym jest wykluczone. Pozostają wić powody opisane w punkcie drugim.

Wśród zdarzeń, które powodują wygaśnięcie zobowiązania lub niemożność jego egzekwowania można wskazać np:

  • wykonanie zobowiązania (art. 451 kc),

  • świadczenie w miejsce wypełnienia (art. 453 kc),

  • potrącenie (art. 498 kc),

  • odnowienie (art. 506 kc),

  • niemożność świadczenia, za którą dłużnik nie odpowiada (art. 475 kc),

  • przedawnienie (art. 117 kc).

Przedawnienie roszczeń o zaległy czynsz, stwierdzone wyrokiem sądu, przedawnia się upływie 10 lat. Z pewnością więc jeszcze się ono nie przedawniło. Syn mógłby uniknąć egzekucji na przykład, jeśli ma wobec swojego wierzyciela wierzytelność podlegającą potrąceniu. Może też powołać się na wykonanie zobowiązania, jeśli zaległy czynsz dobrowolnie lub w drodze egzekucji wierzyciel uzyska od innego współdłużnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika