Odszkodowanie od byłego najemcy

Pytanie klienta:

""Czy zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów mogę wystąpić o odszkodowanie od dnia wymienionego w pisemnym wypowiedzeniu umowy najmu lokalu, czy muszę czekać na wyrok sądu nakazujący eksmisję? Czy o odszkodowanie mogę wystąpić za pośrednictwem sądu?""

Odpowiedź prawnika:

Odszkodowanie należne właścicielowi lokalu wiąże się z brakiem tytułu prawnego do lokalu, przysługuje więc od momentu wygaśnięcia umowy najmu (upływu terminu wypowiedzenia). Wysokość odszkodowania jest uzależniona od wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego.

Orzeczenie o eksmisji może mieć jednak wpływ na wysokość odszkodowania należnego od byłego najemcy w razie jednoczesnego orzeczenia o uprawnieniu do lokalu zamiennego albo socjalnego. Gdy sąd nakaże opróżnienie lokalu dopiero po dostarczenia lokalu socjalnego bądź zamiennego, były najemca opłaca odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie miałby obowiązek płacić, gdyby stosunek najmu nie wygasł, czyli w wysokości płaconego do tej pory czynszu.

W powyższej sytuacji, gdy orzeczono eksmisję i uprawnienie do lokalu socjalnego, właściciel może żądać od gminy, która jeszcze nie dostarczyła lokalu odszkodowania uzupełniającego odszkodowanie płacone przez byłego najemcę. Dzięki tej regulacji właściciel ma możliwość uzyskania odszkodowania wynoszącego w sumie kwotę, jaką mógłby uzyskać z najmu. Jest to więc ta sama kwota, którą musi płacić były najemca przed orzeczeniem o uprawnieniu do lokalu socjalnego.

Właściciel ma roszczenie o zapłatę odszkodowania wobec osoby zajmującej lokal bez tytułu prawnego. Oznacza to, że były najemca jest obowiązany do zapłaty odszkodowania i jeżeli nie zrobi tego dobrowolnie, właściciel musi wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.