Odszkodowanie za nierealizowanie warunków umowy

Pytanie klienta:

""Mam podpisaną umowę o współpracy z firmą, która dostarcza mi towar do dalszej odsprzedaży. Ze względu na problemy tej firmy, nie otrzymałem zamówionego towaru i doprowadziło to do zerwania współpracy z moim odbiorcą (chodzi o duże ilości). Utraciłem w ten sposób poważny rynek zbytu. Czy mogę od mojego dostawcy żądać odszkodowania z powodu niezrealizowania zamówienia i utraty kontrahenta?""

Odpowiedź prawnika:

Niewykonanie zobowiązania przez Pańskiego kontrahenta może rodzić jego obowiązek odszkodowawczy wobec Pana. Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego, dłużnik obowiazany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienalezyte wykonanie jest następwstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Obowiązek odszkodowawczy obejmuje rzeczywiste straty jak i utracone korzyści. Aby jednak uzyskać odszkodowanie, należy wykazać związek przyczynowy pomiędzy niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania a powstałą szkodą. Związek ten musi być bezpośredni, tzn. należy wykazać, że gdyby wykonano zobowiązanie zgodnie z umową, szkoda nie powstałaby. Należy także pamiętać o ostatnim zdaniu art. 471 k.c. Dłużnik może być zwolniony z obowiązku zapłaty odszkodowania, jeżeli niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania było spowodowane okolicznościami, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności, tzn. jest bez winy.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.