Odszkodowanie za niesłuszny mandat

Pytanie:

"Przy mojej firmie jest znak zakaz wjazdu z wyjątkiem zaopatrzenia. Za znakiem jest parking. Zawsze tam stawałem, dziś policjant powiedział, iż nie jestem zaopatrzeniowcem, więc nie mogę tam wjechać. Wiem, że w razie sporu funkcjonariusz może wystawić mandat, którego ja mogę nie przyjąć, sprawa zostanie skierowana do Sądu Grodzkiego, przed którym wszelkimi środkami dowodowymi mogę dowodzić, iż rzeczywiście samochód służy zaopatrzeniu. Czy w przypadku sprawy w sądzie grodzkim, mogę żądać odszkodowania od tego policjanta lub z kodeksu cywilnego pozwać go za stracony czas oraz pieniądze? Czy w ogóle mogę pozwać tego policjanta z jakiegokolwiek powództwa?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za niesłuszny mandat

Uzyskanie w takim wypadku odszkodowania może być niezmiernie trudne. Przede wszystkim z uwagi na trudności w wykazaniu szkody i związku przyczynowo-skutkowego. W sytuacji, gdy dana osoba działa jako funkcjonariusz odszkodowania można na gruncie kodeksu cywilnego dochodzić od Skarbu Państwa. Chodzi tu jednak o szkody wynikłe z działania niezgodnego z prawem lub z zaniechania. Nie można uznać za działanie niezgodne z prawem udzielenie mandatu za parkowanie, tym bardziej, że nie jest to oczywiście bezzasadne.

Zgodnie z art. 417 [1] § 2 kodeksu cywilnego, jeżeli szkoda zostaÅ‚a wyrzÄ…dzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we wÅ‚aÅ›ciwym postÄ™powaniu ich niezgodnoÅ›ci z prawem.  

Zgodnie z kodeksem postÄ™powania w sprawach o wykroczenia obwinionemu, który w wyniku kasacji lub wznowienia postÄ™powania zostaÅ‚ nastÄ™pnie uniewinniony albo wobec którego umorzono postÄ™powanie wskutek okolicznoÅ›ci nieuwzglÄ™dnionych we wczeÅ›niejszym postÄ™powaniu, przysÅ‚uguje od Skarbu PaÅ„stwa odszkodowanie za poniesionÄ… szkodÄ™ oraz zadośćuczynienie za doznanÄ… krzywdÄ™, wynikÅ‚Ä… z wykonania wzglÄ™dem niego w caÅ‚oÅ›ci lub części kary lub Å›rodka karnego, których nie powinien byÅ‚ ponieść.  

Roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie należy zgÅ‚osić w sÄ…dzie okrÄ™gowym, w okrÄ™gu którego wydano orzeczenie w pierwszej instancji lub w którym nastÄ…piÅ‚o zwolnienie zatrzymanego.  Roszczenia, o których mowa wyżej, przedawniajÄ… siÄ™ po upÅ‚ywie 6 miesiÄ™cy od daty uprawomocnienia siÄ™ orzeczenia uniewinniajÄ…cego lub umarzajÄ…cego postÄ™powanie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika