Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości

Pytanie:

"Po wybudowaniu przejścia granicznego zmieniono warunki zabudowy dla wsi. Wyrażono zgodę na budowę stacji paliw obok mojego siedliska. Wybudowana stacja graniczy z moim sadem i ogrodem przydomowym. Stację paliw uruchomiono dwa miesiące temu. W związku z tym moje działki i budynek utraciły możliwość funkcjonowania w dotychczasowym układzie-utraciły na wartości. W domu muszę wymieniać okna. Zmuszony jestem do likwidacji sadu liczącego około 80 drzew oraz ogrodu. Czy mam prawo ubiegać się o odszkodowanie i wykupienie nieruchomości przez Gminę lub Starostwo?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości

Nie jest do końca jasne, co oznacza sformułowanie, że zmieniono warunki zabudowy dla wsi. Zakładamy więc, iż chodzi o uchwalenie nowego lub zmianę obowiązującego w danej gminie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z powyższym uprawnienia właściciela nieruchomości będą określały przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z jej art. 36 jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo wykupienia nieruchomości lub jej części. Jak z tego wynika, właściciel nie może żądać odszkodowania i wykupienia gruntu.Realizacja każdego z powyższych roszczeń może nastąpić również poprzez zaoferowanie przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Ważne jest w tym wypadku, że na mocy samej ustawy z dniem zawarcia takiej umowy zamiany roszczenia wygasają.  Jeśli natomiast właściciel chce zbyć nieruchomość, której wartość, na skutek uchwalenia lub zmiany planu, uległa obniżeniu, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. Oczywiście, gdy nie skorzystał wcześniej z jednego z dwóch wymienionych wyżej roszczeń. Z roszczeniem o odszkodowanie w związku ze sprzedażą gruntu można wystąpić w ciągu pięciu lat od dnia, w którym nowe przepisy planu stały się obowiązujące (weszły w życie).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika