Czy odwołując się od decyzji ZUS do OS organ może zmienić decyzję

Pytanie:

"Strona wnosi odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego (za pośrednictwem organu). Czy w takiej sytuacji obowiązuje ogólna zasada, że organ może zmienić decyzję bez przesyłania jej do sądu?"

Odpowiedź prawnika: Czy odwołując się od decyzji ZUS do OS organ może zmienić decyzję

Kwestie odwołań od decyzji ZUS reguluje ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: u.s.u.s.). Art. 83 ust. 2 wspomnianej ustawy mówi, że od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), a konkretnie w art. 477(9) §1 k.p.c. Z artykułu tego wynika, że odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (ewentualnie do protokołu sporządzonego przez ten organ), w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.

Postępowanie ZUS z wniesionym odwołaniem określają art. 83 ust. 6 i 7 u.s.u.s. Zgodnie z nimi, jeżeli ZUS uzna odwołanie za słuszne, zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu. Natomiast jeżeli odwołanie nie zostało w całości lub w części uwzględnione, Zakład przekazuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania, sprawę do sądu wraz z uzasadnieniem. 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Vit 2014-11-28 21:30:38

    ZUS ma większe prawa niż odwołujący się. Może nie wydać decyzji na złożony wniosek, może wydać decyzję po terminie, może wydać decyzję na pismo uzupełniające z innej sprawy i prowadzić rozprawę sądową itd... Sąd to toleruje, żadne konsekwencje wobec ZUS nie są wyciągane. W przypadku oddalenia takiej sprawy, sąd zasądza od emeryta dla ZUS pewną kwotę za tzw. zastępstwo procesowe, mimo że jest to sprawa z tytułu stosunku pracy, która jest zwolniona z opłat sądowych.

  • Chodzacy PARAGRAF 2014-11-28 17:29:39

    Piszecie tak jak powinno byc ale zapominacie,ze zyjecie w pieknym ktaju nad Wisla a w nim wszystko jest MOZLIWE...Ja mialem taki przypadek,ze ZUS wyslal mi decyzje z pouczeniem ktora zaskarzylem do sadu.Od wyroku Sadu Okregowego sie odwolalem i Sad Apelacyjny odmowil rozpatrzenia mojego odwolania po zapoznaniu sie z jego trescia i zniosl calkowicie moja sprawe z wokandy sadowej pozbawiajac mnie KONSTYTUCYJNEGO PRAWA DO OBRONY w sadzie .Sad rewizyjny, Sad Apelacyjny odmowil Sadowi Okregowemu rozpatrzenia sprawy wniesionej zgodnie z USTAWA...Ciekawostke podam,ze pisalem w tej sprawie do RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH ale on schowal glowe w piasek... jednym slowem nie odpisal


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika