Opieka dla starszej osoby

Pytanie:

"Moja teściowa w tym roku skończyła 75-lat. Im jest starsza, tym bardziej niedomaga. Mieszkamy osobno, chociaż w małej miejscowości. Teściowa ma 2-pokoje z kuchnią i łazienką w bloku spółdzielczym. Dodam, że mieszkanie to jest własnościowe i przepisane aktem notarialnym na moją pełnoletnią córkę. Teściowa jest zameldowana na stałe. Ja wraz z moją rodziną mamy dom, w którym moja pełnoletnia córka jest zameldowana tymczasowo. Moja teściowa posiada wysoką emeryturę, którą przejęła po swoim nieżyjącym mężu-górniku. Chciałabym załatwić jej dodatkową opiekę w postaci Siostry PCK (tak to się chyba nazywa), która przychodziłaby co dzień na parę godzin, zrobiła zakupy, posprzątała i pomogłaby we wszystkim tym, czego potrzebuje starsza kobieta. Czy według prawa, zważając na wszystkie okoliczności, które podałam w opisie sytuacji, mogę ubiegać się o taką pomoc dla mojej teściowej? Jeśli tak, to proszę mi podać nazwę instytucji, gdzie mogę udać się o taką pomoc (wiem, że to będzie płatne)."

Odpowiedź prawnika: Opieka dla starszej osoby

Odpowiedź zależy od tego, jaki byłby zakres pomocy takiej osoby przydzielonej do opieki. Jeżeli osoba wymagająca opieki chce pozostać w domu i chodzi o zwykłą pomoc w domu oraz podstawowe czynności pielęgnacyjne, to istnieje możliwość ustanowienia siostry PCK dla tej osoby. Aby uzyskać taką pomoc, należy zgłosić się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej. Załatwienie wszelkich niezbędnych formalności (ustalenie godzin i zakresu opieki oaz ewentualnej stawki odpłatności) następuje w porozumieniu między ośrodkiem pomocy społecznej, punktem opieki PCK, a samym chorym lub członkiem jego rodziny.

Istnieje też możliwość ustanowienia kuratora dla osoby ułomnej, która nie jest w stanie poradzić sobie z prowadzeniem swoich spraw. Zakres obowiązków kuratora jest określony w orzeczeniu sądowym, a kuratela jest odpłatna. Kuratorem może zostać osoba wskazana (we wniosku skierowanym do sądu właściwego ze względu na zamieszkanie wnioskodawcy) przez osobę, która chce być poddana kurateli. Zajmuje sie on, z uwzględnieniem treści orzeczenia, czynnościami dnia codziennego takiej osoby, a także reprezentowaniem jej. Na wszelkie ważniejsze czynności dotyczące osoby podległej kurateli kurator musi uzyskać zezwolenie sądu opiekuńczego. W każdym razie kurator nie zajmuje sie majątkiem podopiecznego. Po ustanowieniu kuratora podopieczny zachowuje pełną zdolność do czynności prawnych.

W zależności więc od tego, jakie są potrzeby osoby w podeszłym wieku, można ustanowić odpowiednią osobę do pomocy w jej sprawach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika