Opłata adiacencka a zbycie nieruchomości

Pytanie:

"Dokonałem podziału gruntu i sprzedałem go w krótkim czasie. Władze postanowiły, z dużym opóźnieniem (do 3 lat) ustalić opłatę adiacencką w stosunku do tej podzielonej ziemi, która już jest własnością innych osób. Na kogo spadnie obowiązek uregulowania tej opłaty?"

Odpowiedź prawnika: Opłata adiacencka a zbycie nieruchomości

Opłata adiacencka nakładana jest decyzją, w której powinien być wskazany jej adresat.

Opłata adiacencka jest związana ze wzrostem wartości nieruchomości, która nastąpiła na skutek podziału. Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie wskazuje wprost na rzecz jakiego podmiotu powinna być wydana decyzja nakładająca obowiązek zapłaty opłaty adiacenckiej w przypadku zbycia nieruchomości jeszcze przed wydaniem takiej decyzji. Sytuacja ta jest przedmiotem Uchwały Składu Pięciu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 listopada 1999 r., zgodnie z którą obowiązek ponoszenia opłaty adiacenckiej ciąży na osobie będącej właścicielem nieruchomości w dniu, w którym decyzja organu gminy, zatwierdzająca projekt podziału tej nieruchomości, stała się ostateczna. Bez znaczenia jest zatem ewentualne zbycie przez właściciela uzyskanych w wyniku podziału nieruchomości przed ustaleniem przez organ gminy opłat adiacenckich związanych ze wzrostem wartości nieruchomości po podziale, ponieważ to on będzie zobowiązany do wniesienia opłaty adiacenckiej jako ten, który uzyskał po podziale nieruchomość o wyższej wartości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ppp 2019-08-10 14:32:17

    Mam nadzieję, że w moim przypadku tak będzie - chcę kupić działkę po podziale z jednej większej.

  • Kim 2013-02-03 14:34:18

    Państwo Polskie zachowuje się jak złodziej


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika