Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wyrok zaoczny stanowi pewną sankcję dla pozwanego za to, że nie stawił się na pierwszej rozprawie w sprawie.
Sąd w takim wypadku wydaje wyrok zaoczny (chyba, że pozwany żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności albo składał już w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie). W przypadku wydania wyroku zaocznego, sąd przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.
Jednym słowem, jeżeli osoba dostaje wezwanie z sądu to nie powinna pozostać bierna, (powinna napisać pismo, czy też pójść do sądu na rozprawę) gdyż grozi to pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Przepisy te mają na celu zdyscyplinowanie stron i sprawienie, by stawiały się one w sądzie.
Jeżeli chodzi natomiast o odpowiedź na pytanie, dlaczego dane roszczenie zostało zasądzone – to bez dokładnego zapoznania się z dokumentami i aktami sprawy – nie jesteśmy w stanie Pani pomóc. Nie znamy bowiem wszystkich okoliczności, a także żądania powoda i podstaw, na których oparł on swoje żądanie (być może, np. uległa zmianie treść służebności drogi konieczne, zmienił się sposób z jej korzystania, czy też droga została poszerzona, czy też inne przyczyny). Najwidoczniej w przedmiotowej sprawie sąd nie dopatrzył się przesłanek wykluczających wydanie wyroku zaocznego, a dlaczego tak się stało – nie jesteśmy w stanie powiedzieć - gdyż przede wszystkim nie wiemy jakie było żądanie i nie znamy sposobu w jaki myślał sąd.