Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakładamy, że mieszkańcy kamienicy są najemcami zajmowanych przez siebie lokali. Na ogół opłaty za wywóz śmieci są obliczane na podstawie konkretnej kwoty od liczby osób (zadeklarowana liczba mieszkańców x stawka) lub lokalu (konkretna stawka za lokal).
Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
W razie podwyższania opłat niezależnych od właściciela jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. Lokator obowiązany jest opłacać podwyższone opłaty tylko w takiej wysokości, jaka jest niezbędna do pokrycia przez właściciela kosztów dostarczenia do lokalu używanego przez lokatora dostaw, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 8, czyli opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych (art. 9 ust. 2 ustawy).
W opisanym przypadku należałoby powołać się na art. 9 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, podnosząc, że nie są Państwo zobligowani do ponoszenia kosztów odbioru odpadów z firmy właściciela.