e-prawnik.pl Porady prawne

Opuszczenie lokalu a obowiązek wymeldowania

Pytanie:

Czy opuszczenie lokalu jest wystarczającą przesłanką wymeldowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Opuszczenie lokalu a obowiązek wymeldowania

13.4.2012

Podstawową, lecz niewyłączną, przesłanką wymeldowania jest więc opuszczenie lokalu. Art 15 ust.1 wskazuje przy tym, iż to na opuszczającym swoje miejsce zameldowania ciąży ten obowiązek, zaś w sytuacji gdy tego nie zrobi, powinien znaleźć zastosowanie ust. 2. Organy gminy powinny wszcząć postępowanie mające na celu wydanie decyzji o wymeldowaniu.

Niezbędne okoliczności, które podlegają wyjaśnieniu w toku postępowania to przede wszystkim fakt opuszczenia przez daną osobę dotychczasowego miejsca zameldowania w sposób trwały. Jak wskazuje orzecznictwo: „Wydanie decyzji o wymeldowaniu jest możliwe w przypadku kumulatywnego spełnienia przesłanek określonych w tym przepisie, a mianowicie: opuszczenia lokalu oraz niedopełnienia obowiązku wymeldowania z pobytu stałego. Przez opuszczenie miejsca stałego pobytu należy przy tym rozumieć nie tylko fizyczne nieprzebywanie w lokalu, ale również zamiar jego opuszczenia i skoncentrowanie swoich spraw życiowych w innym miejscu z jednoczesnym zerwaniem wszelkich związków z lokalem dotychczasowym.”

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Opuszczenie lokalu a obowiązek wymeldowania

zzuza

13.12.2012 17:35:28

Re: Opuszczenie lokalu a obowiązek wymeldowania

Po co te wszystkie pytania i komentarze jesli i tak osoba ktora chce zalatwic swoje obowiazki w stosunku do jakiejkolwiek rzeczy - prawnie to napotyka na wiele problemow ktorych i tak nie pokona. P o co mowicie o prawie skoro tu w Polsce kazdy skorumpowany pracownik administracji panstwowej robi i sporzadza takie prawo jakie chce - bo moze interpretowac madre na glupie itp. a juz napewno, jesli jest przeciwko petentowi (bo............ i tu szereg zrzutow) to prawo nie ma tu nic do gadania. Odmawiam zatem, posluszenstwa w tym kraju.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ