Opuszczenie lokalu a obowiązek wymeldowania

Pytanie:

"Czy opuszczenie lokalu jest wystarczającą przesłanką wymeldowania?"

Odpowiedź prawnika: Opuszczenie lokalu a obowiązek wymeldowania

Podstawową, lecz niewyłączną, przesłanką wymeldowania jest więc opuszczenie lokalu. Art 15 ust.1 wskazuje przy tym, iż to na opuszczającym swoje miejsce zameldowania ciąży ten obowiązek, zaś w sytuacji gdy tego nie zrobi, powinien znaleźć zastosowanie ust. 2. Organy gminy powinny wszcząć postępowanie mające na celu wydanie decyzji o wymeldowaniu.

Niezbędne okoliczności, które podlegają wyjaśnieniu w toku postępowania to przede wszystkim fakt opuszczenia przez daną osobę dotychczasowego miejsca zameldowania w sposób trwały. Jak wskazuje orzecznictwo: „Wydanie decyzji o wymeldowaniu jest możliwe w przypadku kumulatywnego spełnienia przesłanek określonych w tym przepisie, a mianowicie: opuszczenia lokalu oraz niedopełnienia obowiązku wymeldowania z pobytu stałego. Przez opuszczenie miejsca stałego pobytu należy przy tym rozumieć nie tylko fizyczne nieprzebywanie w lokalu, ale również zamiar jego opuszczenia i skoncentrowanie swoich spraw życiowych w innym miejscu z jednoczesnym zerwaniem wszelkich związków z lokalem dotychczasowym.”


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zzuza 2014-12-13 17:35:28

    Po co te wszystkie pytania i komentarze jesli i tak osoba ktora chce zalatwic swoje obowiazki w stosunku do jakiejkolwiek rzeczy - prawnie to napotyka na wiele problemow ktorych i tak nie pokona. P o co mowicie o prawie skoro tu w Polsce kazdy skorumpowany pracownik administracji panstwowej robi i sporzadza takie prawo jakie chce - bo moze interpretowac madre na glupie itp. a juz napewno, jesli jest przeciwko petentowi (bo............ i tu szereg zrzutow) to prawo nie ma tu nic do gadania. Odmawiam zatem, posluszenstwa w tym kraju.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika