Opuszczenie lokalu przez najemcę

Pytanie:

"Jestem właścicielem mieszkania. Najemca najprawdopodobniej wyprowadził się i pozostawił mieszkanie zamknięte. Nie wypowiedział umowy najmu i od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. Wzywanie do zapłaty czy też opuszczenia lokalu jest moim zdaniem bezcelowe, ponieważ on tam nie mieszka. W jaki sposób poprawnie odzyskać mieszkanie?"

Odpowiedź prawnika: Opuszczenie lokalu przez najemcę

W umowie najmu najemca zobowiązuje się do zapłaty czynszu w umówionym terminie. Najemca nie ma prawa wypowiedzieć umowy najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia, a tym samym nie ma prawa do samowolnego opuszczenia mieszkania, bez oddania przedmiotu najmu. W przypadku gdy najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia za uprzedzeniem najemcy na piśmie i wyznaczeniem mu dodatkowego miesięcznego terminu do uiszczenia zapłaty. W opisanej sytuacji istnieje możliwość (wraz z upływem terminów) do skorzystania z tego uprawnienia, można wtedy domagać się od najemcy zapłaty czynszu za okres wypowiedzenia.

W przypadku, gdyby nie mógł Pan ustalić miejsca pobytu najemcy i gdyby dokonanie wypowiedzenia nie byłoby z  tego powodu możliwe, można przyjąć, że najemca w sposób dorozumiany wypowiedział umowę najmu, gdyż wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona w każdy sposób, który ujawnia tę wolę wystarczająco dostatecznie. Jest to jednak możliwe tylko, gdy umowa została zawarta w formie ustnej. Wypowiedzenie umowy zawartej w formie pisemnej powinno być bowiem stwierdzone pismem, zatem w przypadku umowy pisemnej można wystąpić do sądu z powództwem o nieistnienie stosunku prawnego na podstawie art. 189 KPC. Powód musi udowodnić, że ma interes prawny w ustaleniu nieistnienia stosunku prawnego. W tej sytuacji można powołać się na fakt, iż istnieje niepewność stanu prawnego, że nie może Pan swobodnie korzystać ze swojej własności.

W obu przypadkach może się Pan domagać zapłaty zaległego czynszu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Szymon 2020-04-16 07:21:48

    Witam. Mam problem tego typu. Wynajmowałem mieszkanie. Umowa najmu skończyła się z końcem lutego. Najemca mieszkał jeszcze miesiąc. Zalega z opłatami od ponad dwóch miesięcy. Ponad tydzień temu mieszkanie zastałem puste i otwarte. Wszystkie rzeczy najemcy pozostały w mieszkaniu. Ubrania, meble, sprzęt rtv i agd. Z najemcą nie ma kontaktu. Nie odbiera telefonów nie odpowiada na smsy. Co mogę w tej sytuacji zrobić. Chcę dalej wynająć to mieszkanie, ale tam są wszystkie rzeczy poprzedniego lokatora. Bardzo proszę o poradę.

  • Katarzyna Wiernow 2019-02-16 12:46:46

    Witam.Wypowiedziałam najemcy umowę najmu mieszkania z końcem marca. Najemca wyprowadził się już na początku lutego. Nie poinformował mnie o tym, ani nie oddał kluczy do mieszkania. Czy mogę wejść do mieszkania? Co z zapłata czynszu , której oczywiście nie uiścił za miesiąc luty?Jeszcze nie wiem, czy mieszkanie nie zostało zniszczone. Jeśli tak, to jakie mam prawo domagać się odszkodowania? Z poważaniem k. Wiernowolska

  • Gres 2013-02-18 17:33:52

    Witam mam problem z najemca,wyprowadzil sie on z mieszkania w marcu 2012 a umowa trwa do 28 luty 2013 ,nie wypowiedzial on umowy najmu na pismie szcerze mowiac ja tez i sie wyprowadzil czy ja za ten okres moge od niego zadac zaplaty za mynajem? prosze o pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika