Orzeczenie ubezwłasnowolnienia ze skutkiem wstecznym

Pytanie klienta:

""Czy można ubezwłasnowolnić kogoś ze skutkiem wstecznym?""

Odpowiedź prawnika:

Orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu nie wywiera skutków wstecznych, jest skuteczne jedynie „ na przyszłość”. Zatem wcześniejsze czynności prawne, dokonane przez osobę, która w późniejszym okresie została ubezwłasnowolniona, zachowują ważność, jako że w czasie ich dokonywania posiadała ona pełną zdolność do czynności prawnych. Ich ewentualne unieważnienie może nastąpić wyłącznie na zasadach ogólnych, przewidzianych w kodeksie cywilnym, dokładniej w oparciu o art. 82 kc, który stanowi, że:

Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Trzeba by jednak udowodnić, że w chwili dokonywania danej czynności (każdej oddzielnie) przesłanka znajdowania się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli była spełniona. Nie można przy tym – ze względów wyjaśnionych powyżej – powołać się na późniejsze orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu.