Państwowa osoba prawna a ZUZP

Pytanie:

"Następuje wydzielenie części przedsiębiorstwa państwowego. Ta część w ustawie określona została jako "Agencja jest państwową osobą prawną", która podlega ministrowi właściwemu ds. transportu i jest jednostką wykonującą zadania w ramach samodzielnej gospodarki finansowej oraz nie obowiązują zasady wynagradzania dotyczące sfery budżetowej. Przejmuje ona także wierzytelności i zobowiązania związane z majątkiem oraz pracowników zatrudnionych w dotychczasowej wydzielanej części. W przedsiębiorstwie państwowym, z którego wydzielana jest Agencja obowiązywał Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który ma obowiązywać w nowo powstałym podmiocie przez 1 rok. Czy w takiej "państwowej osobie prawnej" możliwe jest zawarcie Układu Zbiorowego Pracy? Jaka jest różnica pomiędzy przedsiębiorstwem państwowym, a państwową osobą prawną?"

Odpowiedź prawnika: Państwowa osoba prawna a ZUZP

Przedsiębiorstwo państwowe jest samodzielnym, samorządnym i samofinansującym się przedsiębiorcą posiadającym osobowość prawną. Artykuł 1 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych używa pojęcia przedsiębiorstwo w znaczeniu podmiotowym. W znaczeniu podmiotowym przedsiębiorstwo występuje jako podmiot stosunków prawnych, czyli podmiot praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego. Przedsiębiorstwo państwowe posiada osobowość prawną na mocy art. 1 ustawy o p.p. po spełnieniu przesłanek określonych w tej ustawie. Przyznanie osobowości prawnej przez normę prawną oznacza, że przedsiębiorstwo państwowe może być podmiotem praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego. Regulacja art. 1 ustawy o p.p. stanowi lex specialis w stosunku do kodeksu cywilnego. W art. 33 przyjmuje się, że osobami prawnymi są Skarb Państwa i inne jednostki organizacyjne (w tym państwowe), którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Przedsiębiorstwo państwowe należy do osób prawnych typu zakładowego. Natomiast państwowa osoba prawna jest wprawdzie podmiotem, który ma osobowość prawną, to jednak nie koniecznie musi być przedsiębiorstwem państwowym. Może być bowiem osobą prawną niebędącą przedsiębiorstwem.

Zgodnie z kodeksem pracy układ zawiera się dla wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców (jest nim przedsiębiorstwo państwowe) objętych jego postanowieniami, chyba że strony w układzie postanowią inaczej. Układu nie zawiera się dla:

  • członków korpusu służby cywilnej, 

  • pracowników urzędów państwowych zatrudnionych na podstawie mianowania i powołania, 

  • sędziów i prokuratorów,

  • pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, mianowania i powołania w: 

  1. urzędach marszałkowskich, 

  2. starostwach powiatowych, 

  3. urzędach gminy, 

  4. biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego, 

  5. biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Jak widać nie ma przeszkód, by pracownicy przedsiębiorstw państwowych czy państwowych osób prawnych, które nie zatrudniają powyższych pracowników mieli zawarty układ zbiorowy pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika