Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż nie ma najmniejszych przeszkód, aby pod uchwałą podpisali się jeszcze dwaj pozostali właściciele. Zgodnie bowiem z artykułem 23 ustęp 1 ustawy o własności lokali „Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania”. Na samo zatem podjęcie uchwały nie ma wpływu określenie daty jej wejścia w życie. Samo zebranie jest oczywiście ważne – nic nie przemawia za tym, aby je uznać za nieważne. Jeżeli pod uchwałą miałoby podpisać się jeszcze dwóch wspomnianych właścicieli, to uchwała jeszcze nie została podjęta (dopiero po wyrażeniu ich stanowiska będzie).
Na pytanie czy uchwała została podjęta także odpowiedź wprost daje przepis artykułu 23, tym razem ustęp 2, zgodnie z którym uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Jeżeli zatem nie zrobiliście państwo takiego zastrzeżenia, to konieczna jest większość liczona udziałami, aby uznać uchwałę za przyjętą.