Podnajem lokalu bez zgody wynajmującego

Pytanie:

"Czy podnajęcie lokalu bez zgody wynajmującego może spowodować wypowiedzenie umowy najmu?"

Odpowiedź prawnika: Podnajem lokalu bez zgody wynajmującego

Zgodnie z art. 688 z ind. 2 Kodeksu cywilnego:

Bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.

Przepis ten skorelowany jest z treścią art. 11 ust. 2 pkt 3 u.o.p.l., w zgodzie z którym:

Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator (…) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

Zgoda wynajmującego wymagana przez art. 688 z ind. 2 k.c. może być wyrażona w treści umowy najmu, a także w trakcie trwania stosunku najmu. Z treści komentowanego przepisu wynika, że wynajmujący może w zasadzie dowolnie i bez podania przyczyn (bez uzasadnienia) odmówić wyrażenia zgody na podnajem lub bezpłatne używanie. Sankcja z art. 11 ust. 2 pkt 3 u.o.p.l. powinna znaleźć zastosowanie nie tylko do najemcy, który oddał lokal do używania innej osobie na podstawie umowy podnajmu lub umowy o oddanie lokalu w bezpłatne używanie, ale także w odniesieniu do nieformalnego oddania osobie trzeciej lokalu mieszkalnego do korzystania bez zgody wynajmującego


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika