Podpisywanie dokumentów na zwolnieniu lekarskim

Pytanie:

"Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim, po rezygnacji z funkcji prezesa zarządu jednakże pełnię funkcję kierownika ruchu zakładu górniczego ( drugi człon nazwy stanowiska z umowy o pracę - szczegółowy opis zawarty do pytania 1 i 2 ) Pracodawca poinformował mnie iż ma kłopoty ze znalezieniem osoby która mogłaby mnie zastąpić np. na podstawie umowy o zastępstwo. Czy ja mogę podpisywać będąc na zwolnieniu lekarskim dokumenty ( np. protokół kontroli organów nadzoru górniczego itp.) wynikające z mojego zakresu obowiązków?"

Odpowiedź prawnika: Podpisywanie dokumentów na zwolnieniu lekarskim

Aby udzielić odpowiedzi na przedstawione pytanie należy rozważyć sprawę z kilku punktów widzenia.

Otóż z punktu widzenia prawa i pracy i Pana obowiązków jako pracownika nie powinien Pan wykonywać pracy. Zgodnie z wyrokiem SN z 16.11.2000 r., I PKN 44/00, OSNP Nr 10/2002, poz. 239:

1. Podjęcie przez pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby czynności zarobkowych sprzecznych ze wskazaniami lekarskimi nie jest wykonywaniem obowiązku troski o dobro zakładu pracy, nawet wtedy, gdy pracodawca, bez swojej wiedzy i zgody, uzyskał przy okazji korzyść majątkową.

2. Przejawem troski pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy (art. 211 pkt 5 kp w związku z art. 100 § 2 pkt 3 kp).

Skoro jednak sam pracodawca prosi, by wykonywał Pan część swych obowiązków, to zakładamy, że nie będzie wyciągał wobec Pana żadnych negatywnych konsekwencji. Z tego punktu widzenia może Pan więc podpisywać dokumenty.

Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim (tak wyrok SN z 5.4.2005 r., I UK 370/04, OSNP Nr 21/2005, poz. 342).

Z tego punktu widzenia nie może Pan wykonywać żadnej pracy, ponieważ ZUS może zażądać zwrotu zasiłku chorobowego, jeśli w wyniku kontroli lub innych okoliczności dowie się, że wykonywał Pan pracę.

Należałoby ponadto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy. Otóż napisał Pan w pytaniu o protokole kontroli przeprowadzanej w Pana zakładzie pracy. Jak rozumiemy chodzi o podpisanie protokołu kontroli przeprowadzonej przez pracownika okręgowego bądź specjalistycznego urzędu górniczego, chodzi więc niejako o zwykłą formalność. Pojawia się jednak pytanie czy Pan faktycznie będzie obecny w trakcie kontroli czy nie. Prosimy ponadto pamiętać, iż  zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze kierownik ruchu zakładu górniczego jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwy organ nadzoru górniczego o zaistniałym wypadku oraz o każdym zagrożeniu dla życia, zdrowia ludzkiego lub bezpieczeństwa powszechnego. Kierownik ruchu zakładu górniczego, który nie dopełnia powyższego obowiązku podlega karze aresztu albo grzywny (art. 123 ustawy Prawo geologiczne i górnicze). Podpisywanie przez Pana tego typu dokumentów może więc rodzić niebezpieczeństwo ewentualnej odpowiedzialności Pana w przypadku jakiegoś wypadku. Z tego punktu widzenia wydaje się, że nie powinien pan podpisywać tych dokumentów. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Pana.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika