Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przestawionej sytuacji wspólnicy mogą wnieść dodatkowe wkłady pieniężne do spółki albo, kupując najpierw samochód za "prywatne" pieniądze, wnieść następnie do spółki aport (wkład niepieniężny).
Wiąże się to oczywiście ze zmianą umowy spółki i wymaga zachowania formy aktu notarialnego i ewentualnie z odpowiednimi zmianami dotyczącymi udziałów poszczególnych wspólników w spółce (np. jeśli wniosą oni dodatkowe wkłady w różnej wysokości).
Należy przy tym zwrócić uwagę na konieczność zachowania 6-miesięcznego terminu zgłoszenia do KRS:
Art. 169. ksh Jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu
Przy czym można spotkać się w doktrynie z różnymi poglądami na temat wpływu zmiany umowy spółki na bieg tego terminu:
- Bieg terminu na zgłoszenie spółki do KRS biegnie od nowa w razie zmiany umowy spółki. Innymi słowy wspólnicy poprzez zmianę umowy spółki przed upływem terminu, mogą ten termin przedłużyć. (tak A. Szajkowski w: Sołtysiński S., Szajkowski A., Szumański A., Szwaja J., Kodeks spółek handlowych. Tom II. Komentarz do artykułów 151-300, Warszawa 2002, s. 195).
- Termin 6 miesięcy liczy się wyłącznie od dnia zawarcia umowy spółki w pierwotnym brzemieniu i jakiekolwiek zmiany umowy nie mają wpływu na długość tego terminu. (tak WM. Rodzynkiewicz Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie II).
Z ostrożności należałoby przyjąć pierwszy z w/w poglądów.