Podział kamienicy

Pytanie:

"Mam 58/300 udziału w kamienicy, moja matka 27/300, brat 200/300 i obcy 15/300 (w 1990 roku wyjechał za granicę i słuch po nim zaginął). Obaj z bratem płacimy za niego zobowiązania podatkowe. Ponieważ mam problemy w porozumieniu się z bratem co do zarządzania kamienicą chciałem dokonać podziału, wydzielenia mojej własności. Ustaliłem z bratem co w ramach moich udziałów mi przypada. Chciałbym to przeprowadzić formalnie. Czy musimy mieć zgodę osoby obcej, która nie jest do zlokalizowania?"

Odpowiedź prawnika: Podział kamienicy

Zgodnie z art. 210 kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić. Każdy ze współwłaścicieli może również żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Zniesienia współwłasności może nastąpić bądź poprzez umowę zawartą przez wszystkich współwłaścicieli, bądź (w braku zgody chociażby jednego ze współwłaścicieli, albo jego nieobecności) w postępowaniu sądowym.

W przedstawionym stanie faktycznym, będziemy mieli do czynienie z drugą sytuacją, a więc ze zniesieniem współwłasności w drodze postępowania sądowego. Umowne zniesienie współwłasności nie będzie możliwe, skoro uzyskanie zgody współwłaściciela przebywającego za granicą nie jest możliwe ze względu na brak kontaktu z nim.

W orzeczeniu znoszącym współwłasność jest możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu, która może powstać tylko wtedy, gdy spełnione są ogólne przesłanki jej ustanowienia, w szczególności zaś lokal jest lokalem samodzielnym.

W postępowaniu sądowym, jeśli nie uda się ustalić miejsca zamieszkania wspólnika przebywającego za granicą, wówczas sąd może ustanowić na jego miejsce kuratora.

W powyższym przedmiocie prosimy zapoznać się z treścią artykułów zatytułowanych Zniesienie współwłasności oraz Kiedy i dla kogo ustanawia się kuratora?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika