Podział quoad usum a prawo do pożytków z przydzielonych umownie części rzeczy

Pytanie:

"Czy jeden ze współwłaścicieli, którzy określili prawo do korzystania z wydzielonej części rzeczy przez każdego współwłaściciela w sposób wyłączny (quoad usum), może żądać od pozostałych współwłaścicieli pożytków, pochodzących z części rzeczy, którą zajmują oni na podstawie wcześniejszego umownego podziału? "

Odpowiedź prawnika: Podział quoad usum a prawo do pożytków z przydzielonych umownie części rzeczy

 Sąd Apelacyjny w Gdańsku (wyrok z dnia 15 czerwca 1993 r., ACr 400/93 LexPolonica nr 305317 (OSA 6/94, poz. 33). trafnie uznał, że jeżeli współwłaściciele określą prawo do korzystania z wydzielonej części rzeczy przez współwłaściciela w sposób wyłączny (quoad usum), to wówczas istnieje domniemanie, że temu współwłaścicielowi przypadają pożytki i dochody z rzeczy również w sposób niepodzielny. Jest tak dlatego, że umowa quoad usum może bowiem kształtować stosunki wzajemne między współwłaścicielami na tle korzystania z rzeczy wspólnej inaczej, niż wynika to z art. 206 k.c. i postanowienia takiej umowy są wiążące. Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 13 lutego 1981 r. ,III CZP 72/80Lex Polonica nr 296481 (OSNCP 11/81, poz. 207), uznając, że jeżeli na podstawie umowy lub orzeczenia sądu określono sposób korzystania z terenu objętego użytkowaniem wieczystym przez przydzielenie każdemu ze współużytkowników wieczystych do używania ściśle określonej działki gruntu, użytkownik, który dokonał nakładu na przydzielonej mu działce, ma prawo do wyłącznego pobierania korzyści, jakie nakład ten przynosi – tak S. Rudnicki, tamże.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika