Pomiar powierzchni mieszkania

Pytanie:

"Czy pomiar powierzchni mieszkania powinien być przeprowadzony przy mojej obecności i jakie są zasady pomiaru, tzn. czy jeśli wprowadziłem zmiany (wyburzenie ścinek działowych) zwiększające powierzchnię mieszkania, developer może tą powierzchnię doliczyć do powierzchni, którą mi sprzedaje?"

Odpowiedź prawnika: Pomiar powierzchni mieszkania

Sposób opomiarowania mieszkania jest określony przez Polskie Normy, które są normami poza prawnymi. Po dokonaniu zmian na podstawie umowy między developerem a przyszłym nabywcą mieszkania, opomiarowanie mieszkania następuje po zakończeniu prac budowlanych, a więc także po zakończeniu zmian.  Ustalenie rzeczywistej powierzchni mieszkania następuje po zakończeniu prac budowlanych, przed oddaniem lokalu do użytku. Nie musi się to odbywać w obecności właściciela, chyba ze umowa między stronami inaczej stanowi. Właściciel sam może dokonać pomiaru mieszkania przed podpisaniem protokołu. Ma do tego prawo i developer powinien mu to umożliwić. Powierzchnię mieszkania podaje się w protokole zdawczo-odbiorczym, który podpisuje właściciel. Po jego podpisaniu mieszkanie jest przekazywane właścicielowi lub przyszłemu właścicielowi. W żadnym razie mieszkanie nie może być oddane przez zakończeniem prac budowlanych i oficjalnym oddaniem budynku do użytkowania. W akcie notarialnym podaje się powierzchnię wynikającą z protokołu. Jeżeli przyszły nabywca później dokonał zmian, nie ma to znaczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika