Potrącenie zaległości za media z czynszu

Pytanie:

"Właściciele lokali dokonują zaliczkowych opłat za lokale z tytułu kosztów utrzymania nieruchomosci wspólnej oraz z tytułu zużycia mediów w indywidualnych lokalach (za ciepło, wodę, wywóz nieczystości). Bardzo często zalegają z tymi opłatami. Czy na podstawie uchwały Właścicieli Wspólnoty Mieszkaniowej (Zarządu chyba nie) można z opłaty (w której jest okeślone np. opłata za czynsz) dokonać potrącenia na pokrycie opłaty z tytułu nieterminowego regulowania opłat za lokal, czyli za odsetki. "

Odpowiedź prawnika: Potrącenie zaległości za media z czynszu

Zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali, do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, na dokonanie których zarząd musi uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, należy m.in. ustalanie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomościa wspólną. W ustaleniu tym, dokonanym w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej, można oznaczyć skutki nieterminowego uiszczania opłat i zaliczania na zaległe opłaty nowych wpłat. Uchwałę tę wykonuje natomiast zarząd po uzyskaniu pełnomocnictwa wyrażonego przez wspólnotę mieszkaniową. Zaliczanie tych opłat na zaległości jest dopuszczalne.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika