Potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu

Pytanie:

"Wraz z matką, od 40 lat, zajmuję mieszkanie kwaterunkowe o powierzchni 51 m2. Matka właśnie zmarła a była głównym najemcą. Ja jestem w tym mieszkaniu zameldowany na stałe od początku najmu tego lokalu. Mieszkanie nie jest zadłużone. Nikt więcej nie jest w nim zameldowany ani czasowo ani na stałe. Ja zameldowany jestem tylko w tym lokalu i nie posiadam żadnych innych mieszkań czy domów w których mógłbym mieszkać. Jakie czynności muszę wykonać a by stać się głównym najemcą i dalej mieszkać w tym lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu

Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, w stosunek najmu po śmierci najemcy mogą wstąpić: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli osoby te stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Wstąpienie w stosunek najmu następuje z mocy prawa, niemniej jednak w celu wyjaśnienia statusu lokalu po śmierci najemcy oraz dla pewności osoby, która wstępuje w stosunek najmu, należy uzyskać potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu. Tryb potwierdzania wstąpienia w stosunek najmu nie jest regulowany ustawą, stąd w gminach wykształciła sie różnoraka praktyka dotycząca takiego potwierdzenia. Niżej wskazany zostanie najczęstszy tryb postępowania, zastrzegamy jednak, że w poszczególnych gminach mogą istnieć odstępstwa od opisanej w odpowiedzi procedury. Przede wszystkim w gminie należy zgłosić, że dotychczasowy najemca zmarł oraz złożyć wniosek o potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu. We wniosku i załączonych dokumentach należy wykazać, że zostały spełnione przesłanki wstąpienia w stosunek najmu. W niektórych gminach można uzyskać stosowny formularz wniosku i wymagane jest by wniosek został złożony na tym formularzu. Do wniosku najczęściej należy dołączyć: akt zgonu dotychczasowego najemcy, kserokopię decyzji o przydziale lub umowy najmu, dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa, dokument potwierdzający zamieszkanie w tym lokalu. Często wymagane jest by część wypełnionego wniosku została potwierdzona przez zarządcę budynku. W przypadku, gdy gmina odmawia osobie, która wstąpiła w stosunek najmu statusu najemcy, należy wystąpić do sądu o ustalenie istnienia stosunku najmu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika