Potwierdzenie zamówień - przyjęcie oferty

Pytanie:

"Wysyłam do producentów zamówienia faksem. Do tej pory nie otrzymywałem żadnych pisemnych potwierdzeń zamówień, potwierdzenie było tylko ustne. Czy takie potwierdzenie ma moc prawną? W jaki sposób należy otrzymywać potwierdzenia zamówień, aby miały moc prawną w przypadku ewentualnego sporu?"

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie zamówień - przyjęcie oferty

Pierwszym zagadnieniem, na które należy odpowiedzieć, jest pytanie czy w niniejszym przypadku mamy do czynienia z ofertą skierowaną przez Pytającego w formie zamówienia do producenta. Decyduje o tym treść oświadczenia woli zawartego w zamówieniu. Jeśli z treści ww. zamówienia wynikała propozycja zawarcia umowy wraz z określeniem istotnych postanowień przyszłej umowy mamy do czynienia z ofertą, do której zastosowanie mają przepisy art. 66 i następne k.c.

Jeżeli zamówienie wysłane faksem określa w sposób nie budzący wątpliwości wolę nabycia określonej liczby wyrobów producenta, to jego przyjęcie lub odrzucenie powinno dotrzeć do „pytającego” w sposób określony w tym zamówieniu. Jeśli brak jest jakichkolwiek wskazań co do terminu i sposobu przyjęcia oferty przez producenta, przyjmuje się, iż przyjęcie oferty (zamówienia) przez producenta może nastąpić poprzez każde jego zachowanie niepozostawiające wątpliwości co do zamiaru przyjęcia oferty. W szczególności akceptacja zamówienia może nastąpić poprzez  przystąpienie do wykonania określonego zamówienia lub potwierdzenie ustne przyjęcia zamówienia do realizacji przez pracowników producenta. Należy jednak zwrócić uwagę, iż przyjęcie oferty przez producenta dokonane z zastrzeżeniem zmiany lub uzupełnienia poczytuje się za nową ofertę, na którą zgodę wyrazić musi Pytający.

W rozpatrywanym przypadku przyjęcie przez producenta oferty następuje poprzez ustne potwierdzenia realizacji zamówienia. Dodatkowo, jeśli zamówienie zostanie zrealizowane na warunkach w nim opisanych nie będzie wątpliwości, iż strony zawarły umowę o treści wynikającej z zamówienia.

Dla celów dowodowych można umieścić w każdorazowym zamówieniu zapis, iż oczekuje się potwierdzenia zamówienia, czyli potwierdzenia przyjęcia oferty, w formie pisemnej. Tym samym zastrzeże Pan, że czynność prawna może dojść do skutku wyłącznie w przypadku przyjęcia oferty przez oblata wysłanej Panu w formie pisemnej. Nie będzie w takim przypadku wątpliwości, jakiej treści zawarli Państwo umowę w przypadku ewentualnego sporu.

Odmiennie niż to było zaprezentowane powyżej przyjęcie oferty może następować pomiędzy stronami będącymi przedsiębiorcami. Po pierwsze przyjęcie oferty z zastrzeżeniem  zmian lub uzupełnień niezmieniajacych istotnie treści oferty przez producenta przyjmuje się za jej przyjęcie.  

Druga istotna zmiana ma miejsce, gdy pozostaje Pan jako przedsiębiorca w stałych stosunkach z jakimś producentem i składa Pan ofertę pozostającą w ramach działalności producenta. Wtedy brak niezwłocznej odpowiedzi producenta oznaczać będzie jej przyjęcie. W takim przypadku więc nie jest konieczne ustne ani pisemne przyjęcie zamówienia przez producenta.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tomasz 2021-01-16 23:26:00

    dzięki, świetnie wytłumaczone!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika