Pozbawienie zarządu majątkiem wspólnym
Pytanie:
"Czy mąż ma prawo podczas trwania małżeństwa zabronić mi korzystać ze środków pieniężnych jakie przynosi nam nasza wspólna firma? Mamy podpisaną intercyzę, ale firma powstała przed podpisaniem intercyzy. Nadal jako żona mam prawo do firmy takie samo jak mąż. Mimo, że firma widnieje pod jego nazwiskiem, a ja jestem tylko pełnomocnikiem. Mamy zamiar dokonać podziału majątku, firma pozostanie w majątku męża, a ja otrzymam określoną kwotę jako spłatę z majątku. Wobec tego czy mąż może podjąć takie kroki i odsunąć mnie od firmy przed podziałem majątku? "
Odpowiedź prawnika: Pozbawienie zarządu majątkiem wspólnym
Zakładając, że umowa intercyzy nie dotyczyła majątku firmy, wspólność ustawowa została jedynie ograniczona, a firma stanowi majątek wspólny małżonków. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać zniesienia przez sąd wspólności majątkowej zarówno ustawowej, jak i umownej. Wspólność ta ustaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją znosi. Do tego czasu oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym. Konsekwencje niedopełnienia obowiązku współdziałania przez małżonków w zarządzie mogą być różne. Jednakże rażące lub uporczywe naruszanie przez małżonka obowiązku współdziałania w zarządzie może stanowić ważny powód, uzasadniający pozbawienie go przez sąd samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym, a nawet ważny powód zniesienia wspólności ustawowej. Może też mieć wpływ na modyfikację wielkości udziałów w majątku wspólnym po ustaniu wspólności. Wreszcie bezprawne naruszenie obowiązku współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym może rodzić obowiązek odszkodowawczy względem współmałżonka.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?