Pożytki ze współwłasności nieruchomości

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem kamienicy, której właścicielami oprócz mnie są jeszcze trzy osoby. Od ponad dziesięciu lat jeden ze współwłaścicieli różnymi sposobami blokuje zniesienie współwłasności nieruchomości. Pozostali współwłaściciele czerpią pożytki, gdyż nie płacą czynszu za lokale, w których zamieszkują. Ja natomiast nie mam żadnych pożytków, gdyż nie zamieszkuję w powyższej kamienicy. Dwóch współwłaścicieli podzieliło sfery wpływów w nieruchomości, w ten sposób, że każdy z nich pobiera od części lokatorów czynsze. Zanosi się na to, że długo jeszcze nie będzie zniesienia współwłasności i nie będę mógł czerpać pożytków, w przeciwieństwie do pozostałych współwłaścicieli. Czy mogę wnieść sprawę do sądu w stosunku do dwóch współwłaścicieli pobierających czynsze o wypłacanie mi comiesięcznej stałej kwoty z dochodów kamienicy, gdyż pozostali czerpią pożytki w postaci zajmowania lokali i nie płacenia za nie, gdyż są współwłaścicielami?"

Odpowiedź prawnika: Pożytki ze współwłasności nieruchomości

Art. 207 kodeksu cywilne go stanowi, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów (III CO 14/65, OSPiKA 12/66, poz. 272)wyjaśnił, że należność z tytułu czynszu najmu lokalu, znajdującego się na wspólnej nieruchomości, nie stanowi wierzytelności niezależnej od rzeczy wspólnej. Wierzytelność taka, podobnie jak inne przychody, jakie rzecz wspólna przynosi, stanowi składnik pewnej gospodarczej całości. Nie jest to wierzytelność przypadkowo powstała dla kilku osób, ale jest to wierzytelność wspólna, przypadająca kilku osobom związanym węzłem współwłasności, która powstała ze względu na współwłasność. Z tych przyczyn żaden ze współwłaścicieli nie może żądać, aby inny współwłaściciel lub współwłaściciele, którzy zajmują się zarządzaniem rzeczą wspólną, wypłacali do jego rąk odpowiadającą jego udziałowi część każdej wierzytelności, jaka powstaje w związku z eksploatacją rzeczy wspólnej. Wierzytelności te bowiem wchodzą do zasobu wspólnych przychodów. Już więc z tej przyczyny nie mogą do nich mieć zastosowania przepisy o zobowiązaniach podzielnych. Dopiero wyrażający się w określonej kwocie dochód netto, pozostały po upływie roku gospodarczego po zaspokojeniu wydatków na rzecz wspólną, odrywa się całkowicie od przedmiotu współwłasności i dzieli się na odrębne części, przypadające poszczególnym współwłaścicielom. Zatem żądanie podziału kwoty jest dopuszczalne, lecz ulega ona podziałowi (dochód netto) na koniec roku, a nie z upływem każdego miesiąca.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika