Prawa autorskie do programu a podatek u źródła
Pytanie:
"Chcemy sprzedać prawa autorskie do programu komputerowego spółce mającej siedzibę w Niemczech. Prawa autorskie będą sprzedane bez ograniczeń czasowych i terytorialnych. Czy sprzedaż praw autorskich podlega podatkowi u źródła w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska-Niemcy) i jeżeli tak, to według jakiej stawki?"
Odpowiedź prawnika: Prawa autorskie do programu a podatek u źródła
Zasadniczo należności płacone za licencje do programów komputerowych wydają się być w świetle poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania tzw. należnością licencyjną. Należności licencyjne z reguły podlegają zaś opodatkowaniu u źródła (tj. jeśli polska firma sprzedaje prawa autorskie do programu komputerowego spółce mającej siedzibę w Niemczech, podatek u źródła może teoretycznie powstać w Niemczech, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto należności licencyjnych). Problem jednakże w tym, czy rzeczywiście płatność za prawa autorskie do oprogramowania komputerowego stanowi należność licencyjną w rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Znaczna część polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zalicza wprost wynagrodzenia za prawa autorskie do programów komputerowych do należności licencyjnych. W umowach nie stanowi się wprost o wynagrodzeniu za prawa autorskie (licencje) do programów komputerowych jako o należnościach licencyjnych. Dotyczy to także Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. Umowa definiując „należności licencyjne” wskazuje, że są to „wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej. Postanowienie to stosuje się odpowiednio do wszelkiego rodzaju wypłat za użytkowanie lub prawo do użytkowania nazwy, zdjęcia lub innych podobnych praw osobistych oraz do wypłat otrzymywanych jako wynagrodzenie za nagranie przez radio lub telewizję występów sportowców lub artystów.” (art. 12 ust. 3 umowy). Nie wskazuje się zatem w umowie na płatności za prawa autorskie do programów komputerowych jako należności licencyjne.
Konsekwencją uznania, że powyższe płatności nie mają charakteru należności licencyjnych, jest uznanie ich za przychody z działalności gospodarczej.
Skoro polski kontrahent uzyskuje je bez pośrednictwa zakładu położonego w Niemczech, to znaczy, iż zgodnie z polsko-niemiecką umową podlegają one opodatkowaniu wyłącznie z państwie jego siedziby (w Polsce). Podatek u źródła (czyli w Niemczech) byłby zatem wykluczony. Jednakże należy zauważyć, iż w przypadku podatku u źródła powstającego w Polsce stanowisko polskich organów podatkowych jest zróżnicowane (niektóre stoją bowiem na stanowisku, że podatek u źródła się należy, inne uznają, że nie może być mowy o podatku w Polsce). Różne może też być stanowisko niemieckich organów podatkowych. Zatem, jeśli niemiecki kontrahent ma wątpliwości, czy pobierać podatek u źródła od należności wypłacanych polskiemu kontrahentowi z tytułu zapłaty za prawa autorskie do programu komputerowego, powinien zwrócić się z zapytaniem do niemieckich organów podatkowych (zgodnie z procedurami obowiązującymi w Niemczech) albo do niemieckiego doradcy podatkowego.W wyroku polskiego NSA w Warszawie z 6.6.2007 r. (sygn. II FSK 745/06) stwierdził on np. że "1. Udzielenie licencji na korzystanie z programu komputerowego jest formą korzystania z praw autorskich. 2. W związku z powyższym, zagraniczny licencjodawca, który udziela podmiotowi polskiemu licencji na korzystanie z programu komputerowego i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie – osiąga przychody z praw autorskich w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 1 PDOPrU. 3. W efekcie, jeżeli między Polską i krajem licencjodawcy nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, polski licencjobiorca obowiązany jest pobrać i uiścić 20% podatek „u źródła”."
Polecamy też:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?