Prawo do mieszkania funkcyjnego
Pytanie:
"Wdowa po leśniczym od kilku lat blokuje leśniczówkę, gdyż nie zgadza się na żadne mieszkanie zamienne. Osada ta jest niezbędna dla Nadleśnictwa (znajduje się w wykazie mieszkań funkcyjnych), gdyż Nadleśnictwo dla potrzeb gospodarki leśnej musi zapewnić leśniczemu warunki niezbędne dla obsługi powierzonego mu Leśnictwa. Proszę o poradę, jakie kroki prawne nadleśnictwo powinno podjąć w celu odzyskania niezbędnej osady –leśniczówki."
Odpowiedź prawnika: Prawo do mieszkania funkcyjnego
Z treści pytania nie wynika jednoznacznie, jaki status ma przedmiotowa nieruchomość. Biorąc jednak pod uwagę treść przepisów ustawy o lasach, najprawdopodobniej pozostaje własnością Lasów Państwowych. Zgodnie z tymi przepisami leśniczy ma prawo do bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko oraz charakter pracy związane są z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. Ustawa nie precyzuje przy tym, że konieczne jest zawieranie dodatkowej umowy (np. użyczenie), a i z pytania nie wynika, by jakaś dodatkowa umowa została zawarta. W związku z tym, nadleśnictwo może wystąpić do sadu z pozwem o eksmisję.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?