Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Pytanie:

"Pani X jest matką niepełnosprawnego dziecka. Od 1 stycznia 2005 roku posiada uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. W roku 2005 przez trzy tygodnie pracowała poza granicami kraju, od dnia 1 kwietnia bieżącego roku przebywa w Holandii gdzie również wyjechała w celach zarobkowych. Czy w okresie gdy strona nie przebywa w kraju, podejmuje zatrudnienie i nie opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem należy jej się świadczenie pielęgnacyjne? Co z niepełnym miesiącem czy przeliczać dni czy pozbawić stronę całego świadczenia? Czy jest to świadczenie nienależnie pobrane (strona w żadnym wypadku nie powiadomiła o podjęciu zatrudnienia, stwierdził to pracownik socjalny w terenie, a później fakty się potwierdziły)? "

Odpowiedź prawnika: Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583 zł. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420,00 zł miesięcznie. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę. Tak jest w sytuacji rezygnacji z pracy w ciągu miesiąca lub jej ponownego podjęcia w ciągu miesiąca.

Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:

  1. osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;

  2. osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, lub została umieszczona w rodzinie zastępczej albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;

  3. osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;

  4. osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.

Poza tymi przypadkami świadczenie nie przysługuje jeśli potrzeba opieki nad dzieckiem nie zachodzi oraz jeśli doszło do podjęcia zatrudnienia. Świadczenie pielęgnacyjne ma rekompensować utracony zarobek w wyniku rezygnacji z zatrudnienia w celu opieku nad dzieckiem. Nienależnymi świadczeniami są:  

  1. świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania; 

  2. świadczenia rodzinne przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • GIENIA 2013-01-07 22:34:08

    MAM TROJE DZIECI Z ORZECZENIAMI O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI A JEDNO Z NICH MA ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE I MIESZKAM W POLSCE A MÓJ MĄŻ OD UBIEGŁEGO ROKU PRACUJE W HOLANDII TO CZY NALEŻĄ NAM SIĘ TE ŚWIADCZENIA PROSZE O POMOC PONIEWAŻ JEDNI MÓWIĄ ŻE TAK A INNI ŻE NIE


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika