Prawo pierwokupu do wynajmowanego lokalu

Pytanie:

"Wynajmując lokal w umowie dodaliśmy do niej klauzulę " z prawem pierwokupu". Czy oznacza to, że będę musiał ten lokal kiedyś odsprzedać wynajmującemu?"

Odpowiedź prawnika: Prawo pierwokupu do wynajmowanego lokalu

 Zastrzeżenie w umowie prawa pierwokupu na rzecz jednej ze stron oznacza, iż rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona (art. 597 par. 1 kodeksu cywilnego). Odnosząc tę uwagę ogólną bezpośrednio do pytania, jeżeli najemcy lokalu zostało zastrzeżone w umowie prawo pierwokupu, lokal może być sprzedany przez wynajmującego (właściciela lokalu) innemu podmiotowi jedynie wówczas, gdy osoba, na której rzecz zastrzeżono prawo pierwokupu (najemca) nie wykona swego prawa - nie zdecyduje się wykupić lokalu z pierwszeństwem przed osobami trzecimi.

Kodeks cywilny przewiduje, iż prawo pierwokupu co do nieruchomości (a więc i lokalu) można wykonać w ciąg 1 miesiąca od otrzymania zawiadomienia od zbywcy o sprzedaży nieruchomości (lokalu) osobie trzeciej, chyba że w umowie zastrzeżono inne terminy. Jeżeli zaś zobowiązany z tytułu pierwokupu (w tym wypadku - jak należy sądzić - wynajmujący) naruszy postanowienia umowne o prawie pierwokupu, jest odpowiedzialny wobec najemcy (uprawionemu z tytułu pierwokupu) za szkodę wynikłą ze sprzedaży rzeczy z naruszeniem klauzuli o pierwokupie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika