Przedawnienie a nienależyte wykonanie zobowiązania

Pytanie:

"Po jakim czasie ulega przedawnieniu możliwość żądania przez zleceniodawcę od zleceniobiorcy "odszkodowania" za nienależyte wykonanie zadania? Jaki konkretnie artykuł(kodeksu cywilnego?) to określa i proszę go przytoczyć?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie a nienależyte wykonanie zobowiązania

Przedawnienia o naprawienie szkody z umowy zlecenia przedawnia się według zasad ogólnych.  

Zatem należy tutaj zastosować, zgodnie z art. 118 k.c., (którego brzmienie jest następujące: jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata)  10-letni lub trzyletni okres przedawnienia.

Bieg przedawnienia roszczenia o naprawienie tej szkody biegnie od momentu jej powstania.

Ponadto, zgodnie z art. 415 k.c., kto z winy swej wyrządził innemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Zgodnie z art. 442 k.c., roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.

Modyfikacja terminu przedawnienia następuje, gdy szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dziesięciu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Nie jest konieczne skazanie sprawcy dla ustalenia wystąpienia występku lub zbrodni, sąd cywilny sam powinien dokonać w tym zakresie ustaleń, na podstawie posiadanych dowodów. Sąd cywilny jest jednak związany prawomocnym wyrokiem skazującym sądu karnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika