Przedawnienie opłaty rocznej za użytkowanie
Pytanie:
"W 1991 roku spółka zawarła umowę z Urzędem Miasta w X, na użytkowanie wieczyste gruntu. Przez ostatnie 3 lata uprawniony do przyjęcia świadczenia za użytkowanie nie występował o nie. Czy może być to przesłanka do przedawnienia roszczenia? Czy przedawnienie w przypadku użytkowania wieczystego jest w ogóle możliwe? Czy można się w tym przypadku powołać na art. 118 KC, skoro ustawa mówi, że reguluje stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi i osobami prawnymi? "
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie opłaty rocznej za użytkowanie
Świadczenie z tytułu użytkowania wieczystego gruntu jest świadczeniem okresowym, co wynika z art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( t.j.Dz. U. 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Stosownie do wskazanego przepisu, za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego do dnia 31 marca każdego roku, z góry za cały rok (art. 71 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Opłata roczna za użytkowanie gruntu, jako świadczenie okresowe płatne co roku, ulega przedawnieniu zgodnie z przepisami ogólnymi kodeksu cywilnego z upływem 3 lat od jej wymagalności (art. 118 kc). W opisanej sytuacji przedawnieniu mogło więc ulec jedno ze świadczeń okresowych, od którego terminu płatności upłynęło już 3 lata. Za pozostałe okresy płatności termin przedawnienia jeszcze nie upłynął.
Na marginesie należy podkreślić, że w przypadku, kiedy termin płatności za dany rok określony jest w umowie lub ustawie, roszczenie Urzędu Miasta o zapłatę wynagrodzenia z tytułu użytkowania wieczystego gruntu staje się wymagalne z upływem tej daty. Urząd Miasta nie musi więc występować o zapłatę wynagrodzenia za użytkowanie wieczyste gruntu, aby roszczenie stało się wymagalne. Wynika stąd, że spółka pozostaje w zwłoce z zapłatą świadczenia za pozostałe okresy płatności, w których termin przedawnienia jeszcze nie upłynął (art. 476 kc).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?