Przedawnienie roszczenia z umowy sprzedaży

Pytanie:

"Instytucja przedawnienia roszczeń z tytułu sprzedaży przez producenta została uregulowana w Księdze I - Rozdział Przedawnienie roszczeń Kodeksu Cywilnego. W przedmiocie porządkowania i inwentaryzacji należności spółka spisuje salda powyżej dwóch lat jako przedawnione. Spółka dokonuje sprzedaży swoich produktów zarówno dla firm jak i dla osób fizycznych. Artykuł 118 kc. mówi, iż przedawnienie roszczeń związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, zaś artykuł 554 kc mówi o dwóch latach. Proszę o odpowiedź, czy okres przedawnienia dla roszczeń jest jednakowy dla podmiotów gospodarczych i dla osób fizycznych, czy jest różny (z punktu widzenia sprzedawcy będącego osobą prawną)? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczenia z umowy sprzedaży

W przypadku roszczenia o zapłatę ceny wynikającej ze sprzedaży produktów przez przedsiębiorcę, decydujące znaczenie ma art. 554 kc, zgodnie z którym roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, przedawniają się z upływem lat dwóch. Przepis ten jest przepisem szczególnym, który ma pierwszeństwo zastosowania przed przepisem ogólnym jakim jest w tym przypadku art. 118 kc, zgodnie z którym jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata.

Dwuletni okres przedawnienia dotyczy zarówno roszczenia o zapłatę ceny w przypadku sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych jak i sprzedaży dokonanej na rzecz osób prawnych. Istotne jest tylko to, że sprzedaży dokonał przedsiębiorca działający w zakresie swojej działalności i to, że chodzi o żądanie sprzedawcy  (związane z umową sprzedaży). Inaczej natomiast będą się przedawniać ewentualne roszczenia nabywcy. Zatem postępowanie Państwa jest prawidłowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika