Przedawnienie roszczenia z wyroku sądowego
Pytanie:
"Zadałem pytanie w sprawie przedawnienia roszczenia stwierdzonego prawomocnym wyrokiem sądowym. Z odpowiedzi wynikało, że pomimo zbliżającego się okresu 10 lat od daty prawomocnego orzeczenia można ten okres przerwać np. przez czynność egzekucji komorniczej, która to czynność wg. odpowiedzi przerwie bieg przedawnienia i będzie ono płynęło na nowo. Jednak wydaje mi się, że jest to odpowiedz jest chyba błędna. Gdyż zgodnie z art. 125 kc, wynosi on tylko 10 lat i w takim przypadku chyba nie mają tu zastosowania art. 123 i 124 kc. Czy art.125 kc tj. okres 10 lat przedawnienia również ulega przerwaniu poprzez ponowną czynność egzekucyjną wobec dłużnika, a tym samym czy w takim przypadku należy liczyć nowe 10 lat terminu przedawnienia od daty zakończenia nowego postępowania komorniczego."
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczenia z wyroku sądowego
Prawdopodobnie kieruje się Pan kolejnością przepisów dotyczących przedawnienia. Skoro art. 123 kc dotyczy przerwy biegu przedawnienia, a w art. 125 kc mowa jest o przedawnieniu, to możliwe jest przerwanie biegu przedawnienia także roszczenia stwierdzonego wyrokiem sądu. Ustawodawca nie różnicuje tych przedawnień. Oba pojęcia przedawnienia należy uznać za tożsame; kolejność przepisów nie może być naszym zdaniem jedynym argumentem za wyłączeniem stosowania art. 123 do roszczeń stwierdzonych wyrokiem. Wszczęcie kolejnego postępowania egzekucyjnego przerywa więc bieg przedawnienia i przedawnienie zaczyna bieg – od nowa - dopiero po zakończeniu egzekucji, oczywiście w razie niewyegzekwowania całości roszczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?