Przedawnienie roszczenia za doznaną krzywdę
Pytanie:
"W jakim czasie od pojawienia się w mediach informacji nieprawdziwej, obraźliwej z zamieszczonym wizerunkiem (bez zgody osoby przedstawionej) można wystąpić do Sądu w sprawie roszczeniowej przeciwko np. dziennikarzowi, który to zrobił? Czy przedawnieniu może ulec roszczenie za krzywdę w ten sposób wyrządzoną?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczenia za doznaną krzywdę
Do odpowiedzialności za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego stosuje się zasady ogólne, chyba że ustawa stanowi inaczej. Odpowiedzialność cywilną za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego ponoszą autor, redaktor lub inna osoba, którzy spowodowali opublikowanie tego materiału; nie wyłącza to odpowiedzialności wydawcy. W zakresie odpowiedzialności majątkowej odpowiedzialność tych osób jest solidarna. Roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu 10 letniemu w tym przypadku.
Pamiętać należy, że przedawnieniu ulegają wyłącznie cywilnoprawne roszczenia majątkowe. Zatem nie ulegają przedawnieniu roszczenia, której wizerunek naruszono o ochronę dóbr osobistych jako, że są to roszczenia osobiste a nie majątkowe. Zatem roszczenie o ochronę dóbr osobistych nie ulega przedawnieniu. Roszczenie o przyznanie odszkodowania za doznaną krzywdę ma charakter majątkowy i ulega 10 letniemu przedawnieniu.
Poza tym osoba zainteresowana może dochodzić roszczenia o opublikowanie sprostowania lub odpowiedzi, jeżeli redaktor naczelny odmówił opublikowania sprostowania lub odpowiedzi albo są one niewystarczające bądź nie ukazały się w terminie. Roszczeń tych nie można jednak dochodzić po upływie roku od dnia opublikowania materiału prasowego.
Poza tym do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się regułę, że gdy prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może wtedy taka osoba żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie.
Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany cel społeczny. Roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób (art. 83 prawa autorskiego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?