Przedawnienie wyroku sądu

Pytanie:

"W roku 2003 zapadł wyrok nakazujący zapłatę określonej kwoty wraz z odsetkami. W ciągu kolejnych lat egzekucja okazała się bezskuteczna (dłużnik zatrudniony na umowę o prace na minimum, brak majątku, itd.), tak że komornik zaniechał czynności w tym temacie i taki stan rzeczy utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Czy po 10 latach, kiedy wyrok ulega przedawnieniu, zarówno wierzyciel jak i dłużnik otrzymują potwierdzenie tego stanu rzeczy, czy też pozostaje to w sferze domysłu?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie wyroku sądu

Zgodnie z art. 125 § 1 kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Bieg przedawnienia może jednak zostać przerwany, między innymi przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.).

A zatem jeżeli wyrok sądu zapadł w 2003 roku, nie oznacza to automatycznie, że po 10 latach od tego czasu roszczenie stwierdzone wyrokiem ulegnie przedawnieniu. Bieg przedawnienia przerywa bowiem złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji, zaś od chwili, kiedy postępowanie egzekucyjne zostanie zakończone (umorzenie przez organ egzekucyjny), termin ten biegnie od nowa (wynika to z art. 124 k.c.).

Przedawnienie roszczenia może być podnoszone przez dłużnika jako zarzut, nie jest natomiast brane pod uwagę ani potwierdzane z urzędu. Możliwe jest również zrzeczenie się zarzutu przedawnienia.

Na marginesie warto zaznaczyć, że gdyby roszczenie uległo przedawnieniu jeszcze przed wszczęciem egzekucji, to w postępowaniu egzekucyjnym nie byłoby wystarczające podniesienie zarzutu przedawnienia, ale zgodnie z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. konieczne byłoby wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika