Przelew wierzytelności hipotecznej
Pytanie:
"Zamierzam nabyć od banku wierzytelność wynikającą z kredytu zabezpieczoną hipoteką po dwóch bezskutecznych egzekucjach. Hipoteka jest wpisana w KW na pierwszym miejscu. Czy w przypadku nabycia tej wierzytelności trzeba (i kto to ma zrobić) zmienić wpis w KW? Czy wierzytelność zostanie (z racji hipoteki) zaspokojona najpierw w całości na moją (nabywcy) rzecz, czy proporcjonalnie do wysokości wierzytelności wraz z innymi wierzycielami wg planu podziału? Czy po dwóch bezskutecznych egzekucjach na wniosek banku mogę tę nieruchomość przejąć na własność?"
Odpowiedź prawnika: Przelew wierzytelności hipotecznej
Hipoteka stanowi zabezpieczenie wierzytelności. Jak stanowi przepis art. 79 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wierzytelność zabezpieczona hipoteką nie może być przeniesiona bez hipoteki. Bank dokonując cesji wierzytelności na Pańską rzecz przeniesie zatem także hipotekę.
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym (art. 244 § 1 kodeksu cywilnego). Do przeniesienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości potrzebna jest umowa między uprawnionym a nabywcą oraz - jeżeli prawo jest ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi (art. 245[1] kc). Trzeba będzie zatem zmienić wpis w księdze wieczystej nieruchomości, ujawniając Pana jako nowego wierzyciela.
Przepisy nie rozstrzygają, kto ma dokonać zmiany wpisu w księdze wieczystej. Kwestię tę można uregulować w umowie.
Jeżeli dojdzie do zlicytowania nieruchomości, komornik sporządzi plan podziału. O kolejności, w jakiej zaspokajani będą wierzyciele, decydują jednak przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 1025). Kolejność ta jest przedstawiona w artykule Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?.
By mógł Pan prowadzić egzekucję jako wierzyciel, będzie Pan musiał po przelewie wierzytelności uzyskać klauzulę wykonalności na Pańską osobę na podstawie art. 788 kpc (uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 29 października 2004 r., sygn. akt III CZP 63/2004, OSNC 2005/10 poz. 174).
Co do przejęcia nieruchomości, to przepis art. 984 § 1 kpc stanowi, iż jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię (§ 2). Nawet jeśli ten termin jeszcze nie upłynął, to nie wydaje się możliwe, by w tak krótkim czasie zdołał Pan uzyskać klauzulę wykonalności na swoją osobę. W braku takiego wniosku o przejęcie postępowanie egzekucyjne umarza się. Nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie roku; dopiero gdyby w tym na nowo wszczętym postępowaniu dojdzie do dwóch bezskutecznych licytacji, mógłby Pan przejąć nieruchomość.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?