Przesłanie dokumentu faksem a wymogi dotyczące formy pisemnej
Pytanie:
"Czy przesłanie dokumentu za pośrednictwem faksu spełnia wymogi kodeksu cywilnego, dotyczące formy pisemnej? "
Odpowiedź prawnika: Przesłanie dokumentu faksem a wymogi dotyczące formy pisemnej
Za zachowanie formy pisemnej nie można uznać przesłania dokumentu za pośrednictwem faksu, gdyż przesłany w ten sposób dokument nie jest oryginałem, a jedynie kopią (tak np. Krzysztof Banek w „Praktycznych wyjaśnieniach” do kodeksu cywilnego).
Ponadto, zgodnie z wyrokiem SN z dnia 23 listopada 2007r., sygn. IV CSK 228/2007, LexPolonica nr 1944819 Przesłanie treści oświadczenia woli faksem spełnia jedynie warunki uprawdopodobnienia za pomocą pisma. Wydaje się, że powyższe odnieść można również do przesłania zeskanowanego egzemplarza umowy, który następnie zostaje wydrukowany. Nawet, jeśli według art. 78 kc do zachowania formy pisemnej umowy nie jest wymagane podpisanie przez strony wspólnego dokumentu stwierdzającego treść zawartej umowy, to jednak niezbędne minimum wymagane do zachowania formy pisemnej umowy stanowi wymiana dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?