Przyczyny wypowiedzenia umowy najmu lokalu
Pytanie:
"Firma wynajmuje lokal od innego podmiotu gospodarczego z przeznaczeniem na sklep. Firma zalega czasami z zapłatą czynszu, niemniej nigdy nie jest to więcej niż 10-14 dni. Od jakiegoś czasu jednak zdarzało się, że właściciel lokalu blokował wejście do lokalu, np. zamykając drzwi na zamek, do którego klucza nie udostępnił najemcy lub zakładał kłódkę na drzwiach, utrudniając tym samym prowadzenie działalności, narażając firmę na straty spowodowane przestojem oraz sprowadzając różnego rodzaju podejrzenia. Czy takie działania mogą sprawić, że najemca będzie miał prawo do wypowiedzenia umowy najmu w trybie natychmiastowym? Umowa jest zawarta na czas nieokreślony."
Odpowiedź prawnika: Przyczyny wypowiedzenia umowy najmu lokalu
Kodeks cywilny dokładnie określa przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas nieokreślony. Zgodnie z tymi regulacjami, najem może być przez najemcę wypowiedziany bez zachowania terminów wypowiedzenia w następujących wypadkach: 1) jeżeli rzecz w chwili wydania miała wady, które uniemożliwiały jej używanie zgodnie z umową (jeżeli najemca w chwili zawierania umowy wiedział o wadach uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu mu nie przysługuje), 2) jeżeli wady uniemożliwiające używanie rzeczy powstały później tj. w czasie trwania najmu, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia ich nie usunął. jeśli wad nie można usunąć. Takie wypowiedzenie jest dopuszczalne niezależnie od tego czy umowa została zawarta na czas oznaczony, czy nie oznaczony. Jeżeli umowa została zawarta na czas nieoznaczony to takie wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie. Warto pamiętać, że umowa najmu może być także rozwiązana na mocy zgodnego porozumienia stron. W opisanym przypadku nie ma podstaw do skorzystania przez najemcę z prawa rozwiązania najmu bez wypowiedzenia. Warto zaznaczyć, że mimo iż opisane działanie wynajmującego jest nieuprawnione, jest ono skutkiem pozostawania przez najemcę w zwłoce z zapłatą czynszu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc porozumienie dotyczące płatności (np. wydłużenie terminu zapłaty czynszu) lub, w razie braku porozumienia, wypowiedzenie stosunku najmu z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia, które wynoszą: - trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego, jeśli czynsz jest płatny w odstępach dłuższych niż jeden miesiąc, - miesiąc naprzód na koniec m-ca kalendarzowego, jeśli czynsz jest płatny miesięcznie, - trzy dni naprzód, jeśli czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu, - jeden dzień naprzód, jeśli czynsz jest płatny codziennie. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz powinno ono zawierać przyczynę wypowiedzenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?