Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości
Pytanie:
"W 1999 r. zakupiłam nieruchomość. Przeniesienie własności nastąpiło na podstawie aktu notarialnego. W trakcie przekazania nieruchomości ustaliłam, że budynek posiada wady, które nie były ujawnione przez sprzedającego (teren podmokły i wilgoć). Tytułem rekompensaty nie zapłaciłam części ceny o czym powiadomiłam ustnie sprzedającego. Dzisiaj jestem w trakcie podejmowania decyzji inwestycyjnej i zastanawiam się, czy poprzedni właściciel może mieć do mnie roszczenia o zapłatę lub o odszkodowanie? Obawiam się sytuacji, że dokonam rozbudowy nieruchomości, a poprzedni właściciel będzie miał jakieś prawa do niej."
Odpowiedź prawnika: Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości
Strony zawarły umowę sprzedaży nieruchomości, czyli umowę zobowiązującą do przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości. Taka umowa w polskim prawie wywiera jednocześnie skutek rozporządzający (tzw. umowa o podwójnym skutku), czyli przenosi własność na nabywcę (kupującego). Z chwilą podpisania aktu notarialnego stała się więc Pani właścicielem zakupionej nieruchomości. Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch. W pozostałych wypadkach przedawnienie następuje z upływem lat dziesięciu i ten ostatni termin ma zastosowanie w powyższej sytuacji. Do upływu tego terminu sprzedający ma roszczenie o zapłatę nie uiszczonej części ceny. Może jej dochodzić przed sądem i następnie w postępowaniu egzekucyjnym. Jednym ze sposobów egzekucji jest egzekucja z nieruchomości. W przedstawionej sytuacji kupujący skorzystał jednak z uprawnień wynikających z rękojmi przy sprzedaży – zażądał obniżenia ceny i do takiego obniżenia doszło. Wskazane jest jednak w tym wypadku sporządzenie dla celów dowodowych pisemnego oświadczenia strony o skorzystaniu z uprawnień z tytułu rękojmi potwierdzonego przez sprzedajacego. Nawet brak zapłaty całości lub części ceny nie powodowałby jednak, że nieruchomość „wraca” do zbywcy, ani jego roszczeń o zwrot przedmiotu sprzedaży.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?