e-prawnik.pl Porady prawne

Rekompensata za kable przeprowadzane przez działkę

Pytanie:

Jestem właścicielem działki, na której znajdują się urządzenia i instalacje (naziemne i podziemne) Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, co w dużym stopniu utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykorzystanie znacznej części działki. Czy mam szansę uzyskać od Przedsiębiorstwa rekompensatę za użytkowanie części mojej działki?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Rekompensata za kable przeprowadzane przez działkę

11.7.2005

W wypadku braku odpowiedniego prawa przysługującego przedsiębiorstwu, można domagać się usunięcia instalacji lub ustanowienia dla przedsiębiorstwa prawa użytkowania lub służebności za odpowiednim wynagrodzeniem dla właściciela gruntu. Właściciel może także żądać odpowiedniego wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości od chwili jej nabycia do chwili uzyskania prawa do korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorstwo. Jeśli w wyniku bezprawnego korzystania z gruntu przez firmy powstała szkoda, można również domagać się odszkodowania.

Dopuszczalność ustanowienia służebności dostępu do urządzeń i instalacji potwierdził Sąd Najwyższy. Dzieje sie tak dlatego, że urządzenia te i instalacje są częścią składową przedsiębiorstwa. Ustanowienie takiej słuzebności następuje wraz z odszkodowaniem.

Takie służebności ustanowione zostać mogą na podstawie umów zawartych w formie aktu notarialnego przez przedsiębiorstwo z właścicielami poszczególnych nieruchomości, na których znajdują się instalacje. Właściciele obciążonych w ten sposób nieruchomości mogą otrzymać od przedsiębiorstwa za ustanowienie służebności dostępu odpowiednie wynagrodzenie.

Poza tym przedsiębiorstwo może domagać się ustanowienia służebności dostępu do owych instalacji.

Prosimy również o zapoznanie się z terścią opinii zamieszczonych poniżej.

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

Linia energetyczna - czyja to własność - opinia prawna

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Rekompensata za kable przeprowadzane przez działkę

Regina Strama

9.10.2012 13:52:8

Re: Rekompensata za kable przeprowadzane przez działkę

Przez moją dziłakę na długości 100 m sa położone 3 kable telefoniczne oczywiście odległe od siebie. Strasznie mi przeszkadzają a na dodatek utrudniają życie - nic postawić ,wybudować a za uzgodnienia bezczelnie TPSA kasuje. Taka sama sytuacja jest z wodociągiem Do tego 25 m od drogi - prawo drogowe czyli mamy 100 m x 50 , cała nieruchomość dodatkowo obwarowana przepisami parku kraobrazowego , zaznaczam że w momencie kupna parku tam nie było. Nawet nie wiedziałam kiedy to nasi rdzenni włodarze taki numer wykręcili. Chetnie bym to wszystko sprzedała ale kto będzie na tyle głupi żeby kupować teren w parku. Cała nieruchomość straciła dużo na wartości przez te zabiegi. Chętnie skorzystam z wiedzy - co mogę z tym zrobić aby pokryć sobie straty!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ