Reprezentacja spółki z o.o.
Pytanie:
"Spółka z o.o. (zarząd 4 osobowy; sposób reprezentacji zgodnie z KRS - 2 członków zarządu albo 1 członek zarządu łącznie z prokurentem) złożyła do banku kartę wzorów podpisów, gdzie w miejscu: stempel firmowy i podpisy osób upoważnionych do otwarcia rachunku i udzielenia pełnomocnictw postawiła stempel firmowy i 2 podpisy członków zarządu, a w miejscu, gdzie trzeba określić liczbę wymagalnych podpisów postawiła 1, ponieważ chce, aby dyspozycje z rachunku np. czek, przelew mogły być podpisane jednoosobowo. Bank nie przyjął w/w karty wzorów, gdyż twierdzi, że zgodnie z KRS dysponować środkami na rachunku mogą dwaj członkowie zarządu. Czy członkowie zarządu spółki z o.o. (zarząd 4 osobowy; spółkę reprezentuje - zgodnie z zapisem w KRS - 2 członków zarządu albo 1 członek zarządu z prokurentem) mogą ustanowić jednoosobowy sposób dysponowania środkami na rachunku bankowym przez osoby wymienione w karcie wzorów (członkowie zarządu) przez zaznaczenie powiązań między nimi zgodnie z wymogami formularza, czyli "w dowolnym powiązaniu 1"? Czy w tym momencie wszelkie dyspozycje podpisane jednoosobowo np. przelew, czek nie będą w sprzeczności z zapisem w KRS?"
Odpowiedź prawnika: Reprezentacja spółki z o.o.
Określenie sposobu reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest istotnym elementem funkcjonowania w obrocie prawnym tego podmiotu. W relacjach zewnętrznych spółki reprezentuje ją zarząd, w sposób określony w umowie spółki, z uwzględnieniem art. 205 kodeksu spółek handlowych w przypadku zarządu wieloosobowego. Nawet jednak, gdy umowa spółki przewiduje sposób reprezentacji wskazany w pytaniu, nie ma przeszkód, aby poszczególnych czynności w imieniu spółki dokonał np. pełnomocnik spółki. Pełnomocnik ten winien być należycie umocowany. Pełnomocnictwa winien udzielić zarząd, działając w składzie wynikającym ze sposobu reprezentacji. Co więcej, zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego, pełnomocnikiem spółki ustanowionym przez zarząd może być jeden z członków zarządu.
Zakresem pełnomocnictwa mogą być objęte czynności związane z dysponowaniem rachunkiem bankowym spółki, nie ma przeto racjonalnego uzasadnienia, dla którego bank mógłby odmówić jego akceptacji. Prezentowany tu sposób wydaje się najbardziej odpowiedni dla przypadku opisanego w pytaniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?