Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Osobę piastującą stanowisko prezesa w spółce z o. o. wiąże z tą spółką stosunek organizacyjny, obok którego może istnieć także inny stosunek prawny - np. wynikający z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej np. kontraktu menedżerskiego.
Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu jest zawsze możliwa. Do jej złożenia należy stosować odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie, gdy jednak przy zleceniu odpłatnym nastąpiłoby to bez ważnego powodu, jest on odpowiedzialny za wynikłą stąd szkodę.
W razie rezygnacji gaśnie stosunek organizacyjny między członkiem zarządu a spółką. Nie gaśnie jednak stosunek pracy lub podobny stosunek, powstały np. właśnie na podstawie umowy menedżerskiej.
Na podstawie umowy menedżerskiej między jej stronami powstaje z reguły stosunek cywilnoprawny podobny do stosunku pracy lub stosunku zlecenia. Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu może być rozumiana jako wypowiedzenie umowy menedżerskiej. Jeśli jednak w umowie tej nie zastrzeżono inaczej, obowiązuje ona do aż do upłynięcia okresu wypowiedzenia. Można oczywiście rozwiązać ją też na podstawie porozumienia stron, jednakże w sytuacji opisanej w pytaniu jest to z uwagi na brak zgody wspólników niemożliwe.