Rodzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków a firma męża

Pytanie:

"Jestem w wieloletnim związku małżeńskim. Mąż chce zaciągnąć kredyt i założyć spółkę. Mamy już jeden kredyt na dom. Czy w takiej sytuacji ustalenie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków będzie dla mnie korzystne?"

Odpowiedź prawnika: Rodzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków a firma męża

Jeżeli małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej, ich wynagrodzenie za pracę lub dochody z prowadzonej działalności gospodarczej wchodzą do majątku wspólnego. Jeżeli np. mąż osiąga duże dochody, to stają się one w całości wspólną własnością małżonków. Od chwili ustanowienia rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków wynagrodzenie małżonka będzie jego wyłączną własnością, natomiast dochody z działalności drugiego - w całości jego własnością. Zasadniczo więc majątek jednego z małżonków (zarabiającego mniej) nie będzie się powiększał w takim stopniu, jak gdyby pozostawał on we wspólności majątkowej. Jednocześnie jednak wierzyciele drugiego co do zasady nie będą mogli zgłaszać roszczeń do przedmiotów należących do majątku pierwszego. Po ustaniu rozdzielności majątkowej możliwe będzie wyrównanie dorobków. Jeżeli przez czas od powstania rozdzielności do jej zakończenia wartość majątku np. męża wzrośnie bardziej, niż wartość majątku żony, to ta różnica będzie mogła zostać zniwelowana - np. przez przeniesienie do majątku żony jakichś przedmiotów lub sum pieniężnych.

Odpowiedź na pytanie, czy takie rozwiązanie jest dla korzystne, wymagałoby szczegółowej analizy sytuacji majątkowej.


Załóżmy dwie sytuacje:


1) W tej wersji małżeństwo pozostaje we wspólności majątkowej.
W razie gdy mąż zaciągnie pożyczkę za zgodą żony, wierzyciele mogą zaspokoić się z jego majątku osobistego i majątku wspólnego. Jako że to nie żona zaciągała pożyczkę, nie mogą zaspokoić się z jej majątku osobistego. Jeśli mąż zaciągnie pożyczkę bez zgody żony, jego wierzyciele mogą zaspokoić się tylko z jego majątku osobistego. Nie mogą zaspokoić się z majątku wspólnego, aczkolwiek z pewnymi wyjątkami (dochody męża), a jeśli to nie wystarczy do ich zaspokojenia, mogą żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej (art. 52 § 1a k.r.o.) - wówczas majątek wspólny zostanie podzielony i wierzyciele będą mogli zaspokoić się z części męża (co do zasady udziały małżonków w majątku wspólnym będą równe). W tej wersji żona pozostaje współwłaścicielką majątku wspólnego, do którego wchodzą dochody męża.

2) W wersji drugiej ustanowiona została rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. I tak, jeśli mąż zaciągnie pożyczkę, to wierzyciele będą się mogli zaspokoić z całego jego majątku osobistego, ale już np. nie z wynagrodzenia za pracę żony. Podobnie, jej wierzyciele nie będą mogli zaspokajać się z dochodów przedsiębiorstwa męża. W tym celu jednak wierzyciel przy zawieraniu umowy musi wiedzieć, że małżonek pozostaje w ustroju rozdzielności majątkowej. Art. 471. Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. Ponadto mimo ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonkowie nadal będą solidarnie odpowiadać za cały kredyt zaciągnięty na zakup mieszkania. Ustanowienie rozdzielności majątkowej może być dla jednego z małżonków korzystne w sytuacji, gdyby działalność gospodarcza drugiego przynosiła straty. Wówczas wierzyciele nie sięgną do majątku tego pierwszego - jednak jeżeli będzie przynosiła zyski, to ten dochód nie wejdzie do danego majątku. Dopiero po ustaniu rozdzielności będzie można domagać się wyrównania - o ile w chwili ustania rozdzielności dorobek jednego z małżonków będzie większy, niż drugiego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika