Roszczenia w drodze cywilnej za fałszywe zeznania
Pytanie:
"Czy istnieje prawna możliwość dochodzenia roszczeń typu odszkodowania za składanie przed sądem fałszywych zeznań? (od osoby, która takie zeznania składała). Czy jest możliwe przeprowadzenie "procesu dowodowego" przed sądem cywilnym? Ewentualny wyrok karny byłby bowiem bardzo brzemienny w skutki dla osoby podsądnej, gdyż uniemożliwiłby wykonywanie tej osobie zawodu, z którego się utrzymuje."
Odpowiedź prawnika: Roszczenia w drodze cywilnej za fałszywe zeznania
Fałszywe zeznania są przestępstwem umyślnym. Mogą być popełnione tylko z zamiarem bezpośrednim, gdy świadek zeznaje nie mając pewności czy mówi prawdę i, godząc się na informację fałszywą, zataja swoją niepewność, co do której ma pełną świadomość, zatem jest to zeznanie fałszywe objęte zamiarem bezpośrednim.
Jeśli takim działaniem osoba składająca fałszywe zeznania spowodowała szkodę po stronie innej osoby, której te fałszywe zeznania dotyczyły, to ma prawo domagania się odszkodowania. Podstawą odszkodowania będą przepisy o odpowiedzialności deliktowej. Wydaje się nawet, że takie działanie mogłoby naruszać dobra osobiste osoby pomawianej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?