e-prawnik.pl Porady prawne

Roszczenie o przeniesienie własności

Pytanie:

Jakie prawa nabyłam w momencie podpisania aktu/kupna sprzedaży. Od wielu lat bratanek korzysta z tego domu. Dom był wynajmowany w okresach pobytu mojego bratanka w Niemczech. Na okres jesienno zimowy przyjeżdżał do Polski i sam tam zamieszkiwał. Mieszka teraz tam obecnie. Podobno przeprowadził jakieś zmiany z wyburzaniem ścian, zburzeniem kominka i wstawieniem pieca, który ogrzewa cały dom. Dom ten zaklasyfikowany jest jako rekreacyjny. Wynika z tego, ze bratanek z domu rekreacyjnego zrobił dom, w którym można mieszkać cały rok. Czy jest to zgodne z prawem? Ja założyłam, że nie mam tam wstępu, wiec nawet nie próbowałam sprawdzać co tam się dzieje. Przed przeniesieniem własności chciałabym wejść do tego domu i zobaczyć w jakim jest stanie. Czy mogę to uczynić? Nawet gdyby prawo mi przysługiwało wejście do tego domu nie mam klucza, a przecież drzwi nie będę wyważała. Czy mogę wejść na teren domu przed przeniesieniem własności i jeśli tak jak mam to uczynić abym nie była zaaresztowana?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Roszczenie o przeniesienie własności

11.7.2014

Zakładam, że w Pani wypadku podpisana została umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, tj nastąpił tylko skutek obligacyjny i do przeniesienia własności potrzebna jest jeszcze kolejna umowa w celu wykonania powyższego zobowiązania. Z powyższej umowy wynika roszczenie o jej realizację, któremu odpowiada obowiązek drugiej strony do złożenia odpowiedniego oświadczenia woli. Do chwili przeniesienia własności nie posiada Pani żadnych innych uprawnień do danej nieruchomości. Jest ona nadal własnością zbywcy i jemu przysługują wszelkie wynikające z tego uprawnienia w szczególności do niezakłóconego jej posiadania. Faktycznie bez jego zgody nie może Pani wejść na teren domu i może on przedsięwziąć wszelkie środki prawne w celu ochrony swojej własności.

Jeżeli chodzi o przebudowy dokonane w przedmiotowym domu to z przedstawionego opisu wynik, że na ich dokonanie wymagane jest odpowiednie zezwolenie przewidziane przez prawo budowlane gdyż charakter robót nie mieści się w katalogu prac wymagających jedynie ich zgłoszenia (art. 29 ust.2 oraz 30 ust. 1 Prawa budowlanego). Konsekwencją niezachowania odpowiednich procedur może być grzywna lub obowiązek usunięcia dokonanych zmian w budynku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ