Rozbiórka budynku wynajmowanego a lokal zamienny
Pytanie:
"Wynajmuje lokal gminny. Burmistrz przysłał mi pismo informujące mnie, iż został mi przydzielony lokal w nowo wybudowanym bloku komunalnym. Jako termin przeprowadzki podał miesiąc. Jak mniemam burmistrz ma prawo wypowiedzieć umowę najmu tylko w przypadku rozbiórki i remontu wymagającego przeprowadzki na jego czas. Rozumiem i to jest jasno sprecyzowane w ustawie o ochronie praw lokatorów, że w przypadku remontu lokalu (budynku w którym znajduje się lokal), burmistrz musi przydzielić lokal zamienny o czynszu nie wyższym niż ten który płace obecnie, nawet jeżeli standard lokalu który mi przydzieli będzie wyższy. Jak ta sytuacja ma się do rozbiórki lokalu(budynku)? Czy przysługuje mi lokal zamienny w przypadku wypowiedzenia umowy najmu z tytułu konieczności rozbiórki? W jakiej wysokości będę płacił czynsz w przypadku konieczności rozbiórki budynku?"
Odpowiedź prawnika: Rozbiórka budynku wynajmowanego a lokal zamienny
Sytuacja wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego spowodowana koniecznością rozbiórki budynku uregulowana jest analogicznie do sytuacji wypowiedzenia umowy najmu spowodowanej koniecznością przeprowadzenia remontu budynku. W sytuacji kiedy konieczna jest rozbiórka budynku właściciel budynku może wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. W tym wypadku lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, którym w tym przypadku jest gmina. Gmina musi więc zapewnić lokal zamienny. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?