Rozdzielność majątkowa a rozwód

Pytanie:

"W czasie małżeństwa ustanowiliśmy z mężem rozdzielność majątkową. Później kupiliśmy dom mamy go po połowie. Obecnie się rozwodzimy. Nie chcę mieszkać z mężem pod jednym dachem - jak wobec tego podzielić majątek? "

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a rozwód

Opierając się na wskazanym stanie faktycznym można stwierdzić, iż po ustaleniu rozdzielności majątkowej, nabycie domu nastąpiło na zasadzie współwłasności ułamkowej (nie wspólności ustawowej małżeńskiej). W związku z tym są Państwo z mężem współwłaścicielami nieruchomości (udziały, jak wskazuje stan faktyczny, wynoszą po połowie). Przysługuje więc Pani prawo własności połowy nieruchomości.

Wobec tego, iż została między Państwem ustanowiona odrębność majątkowa, sąd w postępowaniu rozwodowym nie będzie dokonywał podziału majątku.

W Państwa sytuacji zastosowanie znajdą ogólne przepisy dotyczące współwłasności, ujęte w Kodeksie cywilnym. Przysługuje więc Pani – jako współwłaścicielowi uprawnienie do żądania zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może mieć charakter bądź umowny bądź sądowy. W przypadku umownego zniesienia współwłasności – dokonanej w drodze aktu notarialnego, wobec tego, iż przedmiotem czynności jest nieruchomość – możecie Państwo postanowić, iż dom zostanie przyznany Pani, natomiast zobowiąże się Pani do spłat wartości udziału męża (jeśli mąż się zgodzi spłaty mogą być dokonywane ratalnie). Może zaistnieć też sytuacja odwrotna – mąż niejako nabędzie od Pani udział we współwłasności – wtedy stanie się właścicielem całej nieruchomości. Możliwe będzie także dokonanie podziału nieruchomości – jeśli to jest możliwe i nie jest sprzeczne z innymi przepisami – i wydzielenie odrębnych lokali. Możliwe iż zaistnieje możliwość podziału domu (w pionie) i działki w taki sposób, abyście Państwo mieli dwie odrębne nieruchomości. Jeśli jednakże nie dojdziecie Państwo do porozumienia, można żądać zniesienia współwłasności orzeczeniem sądu. Jeżeli nieruchomości nie będzie się dało podzielić, sąd przyzna nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłat – sąd może rozłożyć spłaty na maksymalnie 10 lat. Proponujemy także zapoznanie się z opinią Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika