e-prawnik.pl Porady prawne

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu utraty uprawnień do wykonywania zawodu przez pracownika

Pytanie:

W jakich sytuacjach utrata uprawnień przez pracownika do wykonywania zawodu może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy o pracę z powodu utraty uprawnień do wykonywania zawodu przez pracownika

23.1.2012

Należy rozważyć pojęcie „utraty uprawnień potrzebnych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku”, które stanowi podstawę do rozwiązania niezwłocznego umowy o pracę, jeśli jest zawiniona.

Mianowicie chodzi tu o sytuację utraty tych uprawnień, które są niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku wymagającym specjalnych kwalifikacji zawodowych, np. kierowcy samochodowego, lekarza, radcy prawnego, gdzie w literaturze podnosi się, iż „podstawą rozwiązania umowy o pracę w przedstawionych sytuacjach jest prawomocne orzeczenie sądu lub decyzja właściwego organu, pozbawiająca pracownika prawa do wykonywania określonego zawodu. Nie jest równoznaczne z zawinioną utratą uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na określonym stanowisku ujawnienie braku kwalifikacji zawodowych pracownika do wykonywania określonej pracy (np. brak dyplomu wymaganego od pracownika)”.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ